מה הסיפור שלך? או - ברוכים הבאים לבלוג

אף פעם לא הייתי מהילדות שיודעות בדיוק מה הן רוצות לעשות כשהן יהיו גדולות. שיניתי את דעתי כל יומיים וחצי ויכלתי לדמיין את עצמי במגוון קריירות שאין ביניהן שום חוט מקשר. אבל אנקדוטה קצרה מהבת מצווש שלי גורמת לי להבין שאולי איפשהו, ממש ממש במאחורה של הראש, ידעתי כבר אז שלעיצוב יש תפקיד משמעותי בחיי. סיפור שהיה כך היה – לקראת בת המצווה שלי הורי האהובים נתנו לי בחירה בין שלוש מתנות שוות – מסיבה גדולה עם החברים בדיסקוטק הלוהט של רמת השרון "פסק זמן", סאמר סקול בחו"ל כמו שאחי הגדול עשה או לעצב את החדר מחדש. אני לא זוכרת כבר את כל השיקולים שלי, אבל אתם יכולים לנחש מה בחרתי.

כבר אז כנראה שהבנתי שהחדר שלי אמור לייצג משהו בי, ושהארונות הגבוהים הלבנים עם הקנט הסגלגל כבר לא עושים את העבודה. אז הלכנו ביחד, בחרנו רהיטים, גופי תאורה וטפט וקיבלתי חדר חדש, כזה המתאים לצרכים, לתחביבים ולאופי שלי.

עיצוב טוב בעיני מספר סיפור. זה יכול להיות סיפור של אדם, חומר, מותג, סביבה, מקום או רעיון מופשט, אבל בלי הדבר הזה, שמסביר את ה"למה" שמאחורי הפרויקט, התוצאה תהיה שטוחה והרבה פחות מעניינת. אם תסתכלו מסביבכם, על הרהיטים, הבגדים והחפצים שלכם, כנראה שתשימו לב שאלו האהובים והזכורים לכם במיוחד, הם אלו שיש מאחוריהם סיפור רגשי כלשהו – חולצה שקניתם בטיול בחו"ל, תמונה שקיבלתם מאדם אהוב, רהיט שהועבר לכם בירושה. כמו שירים שמזכירים לנו תקופות, ריחות שמזכירים לנו אנשים ומקומות שמזכירים לנו ארועים משמעותיים בחיים.

בעיני החוכמה בתהליך תכנוני ועיצובי היא לקחת את הסיפורים האלו ולייצג אותם באופן פיזי, על ידי אלמנטים תלת מימדיים, צבעים, חומרים, טקסטורות, גרפיקה ודקורציה. ואם נחזור רגע אחורה אל חדר הבת מצווש שלי, אז את תמונות הבלרינות אמא שלי ציירה במיוחד בשבילי, כי אני אוהבת מאוד לרקוד.

-

הפעם הראשונה שכתבתי משהו מחוץ למסגרת בית הספר היתה בתקופת הצבא. בעלי הטרי ואני היינו אז בתחילת מערכת היחסים שלנו, הוא שרת בקרבי ואני בחיל האוויר, כך שהתראנו רק בסופי שבוע, פעם בשבועיים. במקרה הטוב. בשלב מסויים התחלתי לכתוב לו מכתבים, שהיו אמורים להעביר לו בנעימים את הזמן בשמירות הארוכות. בין מכתבים פשוטים, תפזורות ומשחקי חשיבה שיצרתי עבורו והרבה שטויות שנכתבו, נכתבו גם כמה סיפורים קצרים. אמנם הוא היחיד שקרא אותם, אבל זו הייתה הפעם הראשונה בה משפטים ורעיונות שחיברתי בראשי מצאו את דרכם אל הנייר המודפס.

נריץ קדימה לתקופת הלימודים בשנקר, שלקראת סופה התחלתי לכתוב על עיצוב באינטרנט ובמגזינים. משהו שהתחיל כתחביב, עם מכתבים קטנים לבן זוגי האהוב, המשיך לעבודה נעימה תוך כדי הלימודים, והיום, לשמחתי הרבה, הפך לחלק בלתי נפרד מחיי היומיום ומהקריירה שלי. כחלק מתהליך הכתיבה אני מנסה לגלות את הסיפור שמאחורי הפרויקט, להכנס אל מאחורי הקלעים ולחקור את תהליך העבודה של המעצבים. בנוסף לחשיפה של התכנים לקהל הרחב, גם אני באופן אישי לומדת מכל כתבה, פרויקט וראיון ומנסה ליישם את הדברים גם בעבודתי כמעצבת.

היום אני עוסקת בשני התחומים האלו – כתיבת תוכן ועיצוב, ולשמחתי הצלחתי למצוא דרך לשלב את שניהם יחד. בשנת 2013 סיימתי לימודי עיצוב פנים וזמן קצר לאחר מכן יצאתי לדרך עצמאית. אני עוסקת כמעצבת פנים ושמחה ללוות אנשים בתהליך כל כך משמעותי בחיים שלהם ובמקביל כותבת על עיצוב, אדריכלות ויצירה במדיות שונות.

הרבה שואלים אותי מה אני יותר אוהבת – "לעשות את" או "לכתוב על" ולמזלי אני לא צריכה לבחור. בעיני יש חוט מקשר מאוד משמעותי בין שני התחומים, והוא הסיפור. העיצוב שאני שואפת לעשות, הוא כזה המספר על דיירי הבית או בעלי העסק והתוכן שאני מנסה לכתוב, הוא כזה שחושף את המהות של הפרויקט ועונה על השאלות המעניינות בו. כאן, בבלוג שלי, התחומים המקבילים מצליחים להפגש, והוא מייצג בעיני בצורה הכי טובה את המשותף בין שני תחומי העיסוק שלי. מקווה שתתחברו למה שאני עושה וכותבת ומזמינה אתכם להשאר ולעקוב, לקרוא, להגיב, לשתף ולשאול. יהיה קסום!

נשיקות, עופרי

© 2020 by Ofri Paz, OhsoFRee. Proudly created with Wix.com.

עופרי פז | עיצוב פנים וכתיבת תוכן