קונים באיקאה?

בסוף השבוע שחלף הכריזה איקאה על סייל החורף, שיימשך על ה-24 לינואר וכולל עד 50% הנחה על אלפי מוצרים בחנויות הרשת. החלטתי לנצל את ההזדמנות כדי לשתף אתכם באנקדוטה קצרה מתהליך התכנון של פרויקט שאני עובדת עליו בימים אלו וגם על שילובים, מינונים ותקציבים באופן כללי. שנתחיל?

לפני מספר שבועות פגשתי זוג בוגר שביקש לעשות שיפוץ קטן בביתם בהוד השרון. מדובר בזוג משכיל ורחב אופקים, עם הבנה בתכנון, עיצוב ואסתטיקה וראייה חדה של איכות ופרטים. התחלנו את התהליך דרך פגישת ייעוץ, בה ניתחנו ביחד את החלל הנתון ואת הצרכים שלהם והצעתי מספר כיוונים לעיצוב.

מבט מקומת הגלריה אל הסלון, לפני השיפוץ

הבית בנוי בחמישה מפלסים, והסלון בגובה כפול עם תקרה משופעת וקורות עץ חשופות. מעליו קומת גלריה עם פינת עבודה ויחידת מגורים. אחת מהמטרות שלי בעיצוב החלל היא להדגיש את גובהו, ולכן התייחסתי לכל האלמנטים שנראים ויזואלית מהסלון כלפי מטה וכלפי מעלה. ביניהם גם פינת עבודה הממוקמת בקומת הגלריה וצופה אל הסלון. כאשר הצגתי בפני בני הזוג את העובדה כי הריהוט בפינת העבודה כנראה לא יתאים לעיצוב החדש, הם ציינו כי מגבלת התקציב כנראה לא תאפשר להם להחליפו. "תוכלו לקנות את פינת העבודה באיקאה" אמרתי, ושני בני הזוג הסתכלו אלי בעיניים מופתעות. המשפט הזה, שעבורי היה הגיוני וטבעי, הותיר אותם מעט המומים, והוא המשיך ללוות אותם גם לפגישות הבאות.

פינת עבודה בתצוגת הקונספט של איקאה בקופנהגן, מכאן

אחד מהדברים הכי יפים בעיני בעיצוב הוא שילוב. בין אלמנטים, טקסטורות, חומרים וצבעים. כך נוצרת אמירה ייחודית, המספרת את הסיפור של הפרוייקט. אמנם הכי קל יהיה לקנות את כל הריהוט בחנות אחת ואת כל חומרי הגמר בחנות אחרת ולסגור עניין, אך בדרך כלל זה לא מתאפשר ולמען האמת, זה גם לא מעניין. קיים איזשהו קסם בלמצוא את הפריט הנכון, במקום הנכון ובזמן הנכון, ולהשלים בעזרתו את הפאזל. בהמשך לכך אני גם לא שבויה אחר סטים ומעדיפה למצוא פריטים שיחמיאו אחד לשני מבלי שיהיו זהים זה לזה. אז נכון, זה דורש מעט יותר זמן, מחשבה ותשומת לב לפרטים, אבל זה כל הכיף!

פריטים קיימים ממלאי המוצרים של הרשת ששולבו באופן מפתיע בתצוגה, מכאן

אז אם נחזור רגע לנושא רכישת פינת העבודה של הזוג הנחמד באיקאה. הייתי רצינית לגמרי. אין שום בעיה עם שילוב של מותגים שונים, יקרים וזולים כאחד, או התאמה של מוצרים חדשים לפריטים קיימים בעלי ערך אסתטי, סנטימנטלי ונוסטלגי. להיפך. שילובים כאלו יוצרים חלל בעל אופי, סגנון אישי ועומק. בדירה השכורה והמתוקה שלנו, כל הריהוט החדש הוא מאיקאה ושילבנו אותו עם פריטים שקיבלנו מהאחים הגדולים, מההורים, מהסבים ומהסבתות שלנו (ותודה למשפחות שלנו שהביאונו עד הלום). אלו לצד רכישות קטנות בחו"ל, מציאות שוות בירידי עיצוב ופריטים בעלי ערך עבורנו, כמו תמונות שסבתא שלי ציירה או מודל שהכנתי במהלך הלימודים בשנקר, יוצרים את התמונה הכוללת, שהיא אנחנו.

למרות מה שאולי נדמה לכם, לא רק צעירים קונים באיקאה. קחו כדוגמא את רות המהממת, שבמקרה (או שלא) היא גם סבתי החורגת (על עץ השורשים המורכב שלי אולי בפוסט אחר). במהלך ביקורנו האחרון אצלה, בביתה בהמבורג, היא סיפרה לנו בגאווה על סניף האיקאה המקומי, הראשון בעולם שנפתח במרכז העיר, שמאפשר לה להשלים בקלות ובתקציב שפוי את מלאי הכלים והאביזרים בבית. אלו מתקיימים בהרמוניה לצד פריטים עתיקים, חפצים שאספה במהלך השנים ומזכרות מבני המשפחה.

סניף איקאה במרכז העיר המבורג (ואני)

מה המסקנה? אפשר ואף רצוי גם וגם.

גם יקר וגם זול, גם ישן וגם חדש.

הסוד הוא בפרופורציות נכונות, באיזון בין האלמנטים השונים ובחלוקה הגיונית של התקציב. ואם כבר הזכרנו את התקציב, אז התייחסות קצרה לנושא, שברוב המקרים הוא מוגבל וממש לא אינסופי - תחליטו איפה חשוב לכם להשקיע ואיפה אפשר להתפשר, תזכרו את הדברים שחלמתם עליהם ואת הדברים שאין צורך להתעקש עליהם ולפי זה תוכלו לקבל את ההחלטות הנכונות עבורכם. תצמצמו ותתפשרו איפה שאפשר ותפרגנו לעצמכם את גוף התאורה, הרהיט או חיפוי הקיר שחלמתם עליהם.

שאלות? מוזמנים לכתוב לי בתגובות או ליצור קשר.

נשיקות,

עופרי

© 2020 by Ofri Paz, OhsoFRee. Proudly created with Wix.com.

עופרי פז | עיצוב פנים וכתיבת תוכן