הסיפור של החדר על הגג

החללים שמסביבנו משפיעים באופן משמעותי על דרך החיים שלנו. הם יכולים להוות עבורנו מקור השראה ומקום מפלט למנוחה וליצירה.

במגדל קטן בלב האזור ההיסטורי של אמסטרדם יצרו מעצבי הפנים ב-i29 בשיתוף ה-Rijksmuseum ורשת החנויות De Bijenkorf מקום כזה, חלל שמיועד לאמנים וליוצרים.

צילום: Ewout Huibers

יזמי הפרויקט הזמינו אמנים מכל התחומים, ביניהם שירה, ספרות, אמנויות הבמה, עיצוב וצילום להשתמש בחלל, לעבוד בו על הפרויקטים האישיים שלהם, לקבל דרכו השראה וגם לשתף באמצעותו את יצירותיהם עם הציבור הרחב.

צילום: Ewout Huibers

בעיצוב החדר על הגג התייחסו המעצבים לשתי מטרות עיקריות – הראשונה ליצור חלל פונקציונאלי ונקי אליו האמנים יוכלו לצקת את התוכן האישי שלהם, והשנייה ליצור מקום יצירתי, חדשני ומעורר השראה. לכן בחרו המעצבים לחלק את החלל לשניים – מצד אחד מבנה עץ ורטיקלי מרצפה עד תקרה, המשחק עם קנה המידה של החלל בהשראת עליסה בארץ הפלאות, ומצד שני חלל לבן ומינימליסטי לחלוטין.

צילום: Ewout Huibers

מבנה העץ כולל פונקציות שימושיות שמוקמו האחת מעל השנייה, ביניהן מזווה, יחידות אחסון, שולחן עבודה ומיטה. סידור הפונקציות לגובה מאפשר לאמנים לחוות את החלל הייחודי מזוויות ומגבהים שונים ולקבל מכל זווית מבט אחד על העיר ועל הסביבה. גרם המדרגות הספירלי המקורי שוחזר ונצבע בשחור כדי להוסיף מימד דינאמי לחלל. העיר והסביבה החיצונית מהוות חלק ניכר מההשראה של האמנים השוהים בחדר על הגג, המאובזר בכורסא נוחה ובטלסקופ המאפשרים להשקיף החוצה ולהנות מהנוף.

צילום: Ewout Huibers

החדר על הגג הושק בתחילת שנת 2015 ואיכלס עד כה תשעה אמנים. הראשון שבהם היה המעצב Maarten Baas, שצייר את השעון הנשקף דרך החלון בזמנים שונים.

הסופר ומגיש הטלוויזיה Arjen Lubach כתב סיפור קצר בחדר, והמחזאית Marjolijn Van Heemstra כתבה בו שיר. שניהם תועדו על ידי הצלמת Anne Claire De Breij.

הבמאי והיוצר Gabriel Lester יצר אנימציה, המתבססת על הצללים כפי שהוא ראה אותם מהחלון הפינתי של החדר.

הסטודיו We Make Carpets יצר ארבעה מיצגי שטיחים, המייצגים מערכות מודולריות המורכבות ממטריות קוקטיילים, מקלות ארטיק צבעוניים וקסמי שיניים עם דגלונים.

בימים אלו שוכן בחדר האמן Jan Rothuizen, שיצר חדר וירטואלי מאויר ב-360 מעלות, המחבר בין העולם הממשי שחווה אמן לבין מציאות מדומה, יצירתית ומשעשעת.

הסיפורים, השירים, הסרטונים והיצירות זמינים לצפייה באתר החדר, מומלץ מאוד לבקר.

איפה אתם חולמים לעבוד, ללמוד, לכתוב וליצור? שתפו אותי בתגובות.

© 2020 by Ofri Paz, OhsoFRee. Proudly created with Wix.com.

עופרי פז | עיצוב פנים וכתיבת תוכן