מתאים לי?

השאלות שנשאלות הכי הרבה פעמים במהלך פרויקט קשורות בדרך כלל למידת ההתאמה של חומרים, צבעים, רהיטים וסגנונות זה לזה. "זה יתאים לצבע של הספה?" "העץ הזה מתאים לחיפוי קיר שבחרנו?" ועוד ועוד דוגמאות. כאשר שואלים אותי את השאלות הללו אני עונה תשובות ספציפיות על פי הפרויקט והחלל המדובר, אך כאן אנסה לתת תשובה כללית וכלים שיעזרו לכם לקבל את ההחלטות הנכונות.

בשלב הקונספט בתחילת הפרויקט, אנו מגדירים את האלמנטים העיקריים שנטפל בהם, האווירה הכללית שאנו רוצים ליצור וכיוון כללי של החומרים והצבעים. הקונספט הוא מבחינתי המגדלור של הפרויקט, זרקור שמסייע לנו להגדיר את כיוון הפרויקט ולקבל החלטות. במהלך הדרך כנראה שתעשו תחקיר – תקראו כתבות, תעיינו במגזינים ובספרים ותחפרו במעמקי האינטרנט כדי למצוא השראה. כמו כן אתם תתחילו לשים לב לחומרים, אלמנטים וצבעים בבתים של בני משפחה וחברים. בקיצור – אתם תראו המון דברים יפים. ותרצו את הכל.

אז איך מחליטים? לא כל דבר מתאים לכל פרויקט.

גם אני באופן אישי אוהבת המון דברים ולא אוהבת להגדיר את הסגנון שלי במילים כמו מודרני / כפרי / אקלקטי / וינטג'... אני פתוחה לכל הסגנונות ומה שמוביל אותי הוא מידת ההתאמה של הסגנון, המוצר, הגוון או החומר לפרויקט, ללקוחות, לתקציב ולאתר. במקרים של שיפוץ למשל, בהם לא מתחילים מאפס וממגרש חלק, אי אפשר לאלץ סגנון או חומר שלא ישתלבו נכון עם הקיים.

במקרה של השיפוץ בהוד השרון (אותו הזכרתי גם כאן), אנו מטפלים רק בשני אזורים בבית, ולכן חשובה מאוד ההתאמה לחומרים ולסגנון הקיימים בבית. הבית ברובו מרוהט בעץ כהה, כמו גם החלונות והקורות בתקרת החלל הכפול בסלון, ורבים מהרהיטים הם בסגנון עתיק. לכן החלטנו להמשיך את הקו הזה, למצוא מקום הולם לכל הרהיטים שהזוג מעוניין להשאיר ולשלב אותם עם טקסטורות מעניינות וגוונים בהירים.

הם מעט חששו מהניגוד שבין העץ הכהה לבין הגוונים הבהירים עליהם דיברתי, ולכן הכנתי להם לוח השראה, עם פרויקטים בהם השתמשו בחומרים דומים.

Anne Sophie Goneau

mcknimm

David Jameson Architects

Carl Turner Architects

אחרי שהתגבשנו, המשכנו לתכנון ולהכנה של תכניות עבודה, ועכשיו אנו עם הפנים לשלב הבא - בחירת חומרים. שאלת השאלות בשלב זה היא איך יודעים מה מתאים למה? אילו אלמנטים ישתלבו טוב יחד? ומה יתאים לבית?

התשובה הקצרה היא - לא יודעים מראש. יודעים כאשר מסתכלים על החומרים, האביזרים והפרטים אחד ליד השני בעזרת לוחות השראה, שרטוטים, הדמיות ודוגמאות חומרים ואז מקבלים החלטות. עבור הלקוחות שלי אני מכינה פרזנטציה, ומסדרת את החומרים והמוצרים ביחס לתכנית העמדה והאחד ביחס לשני. כך ניתן לשחק עם האלמנטים, לבחון איך הם משתלבים יחד ולראות את התמונה הכללית.

התשובה הארוכה שלי כוללת כמה טיפים שיכולים לעזור לכם להתגבש על פלטת החומרים שמתאימה לכם ולהגיע מוכנים לשלב קבלת ההחלטות –

תהיו מגובשים, אך לא נעולים. תגדירו לעצמכם חומרים, צבעים, פרופורציות ומטרות באופן כללי, בהתאם לקונספט. למשל – חיפוי קיר לבן עם טקסטורה, מנורה עומדת מנחושת, שטיח גיאומטרי בשחור לבן. באופן עקרוני אני מעדיפה שלא להצמד לדגם מאוד ספציפי, בעיקר כאשר ההשראות מגיעות מחו"ל ואז קשה מאוד (ואף מתסכל) למצוא פריט זהה בארץ. אני מעדיפה להגיע עם קו כללי ולהשאר פתוחה להצעות ולאפשרויות מפתיעות שאולי לא חשבתי עליהן. כל עוד המגדלור מכוון לי את הדרך – אני יודעת שהתוצאה תהיה טובה.

תעשו לוח השראה. מלבד הדמיות, שהן כלי נהדר להבנת חלל, פרופורציות, קנה מידה ואווירה, אך דורשות ידע, זמן וכסף, הדרך הפשוטה ביותר לבחון כיצד חומרים ואקססוריז שונים יראו ביחד היא באמצעות לוח השראה. אני מתחילה מלוח פינטרסט, ממנו אחר כך אני לוקחת את התמונות ומשחקת איתן על המחשב שלי (אפשר אפילו בפאוור פוינט!) ויוצרת את השילוב האולטימטיבי בעיני (לפי הקונספט כמובן!).

תצלמו. כאשר אתם מסתובבים בין החנויות חשוב שיהיו בידיכם כל הכלים להבנה כיצד הפריט הספציפי שאתם בוחנים כרגע, ישתלב עם שאר האלמנטים שבחרתם. לכן אני ממליצה להכין תיקייה עם תמונות של מוצרים שאהבתם / בחרתם, מולה תוכלו להשוות את מה שאתם רואים בחנות ולבחון את מידת ההתאמה שלהם אחד לשני. אחרי שצמצמתי את לוח הפינטרסט, אני אוהבת להשתמש באפליקציית התמונות של גוגל. לשם אני גם מעלה תמונות שאני מצלמת בשטח ובחנויות, וכך מרכזת את כל התמונות הרלוונטיות לפרויקט בתיקייה אחת. * * * הערה קטנה לגבי צילום בחנויות –הדבר המנומס הוא לשאול את המוכרים האם זה בסדר לצלם, כי לא בכל מקום זה מותר. אם קיבלתם תשובה חיובית – תתפרעו. אם לא – תבררו האם ניתן לראות את המוצר באתר החברה ותבקשו קטלוג.

קחו דוגמאות. במקרים רבים ניתן לקבל דוגמאות ספציפיות של החומרים שמעניינים אתכם. אלו יאפשרו לכם לראות את הטקסטורה והגוון ביחס למה שקיים בשטח (אם מדובר בשיפוץ) וביחס לשאר הרהיטים והחומרים. לכן – תמיד תשאלו האם ניתן לקבל או להשאיל דוגמאות, תכינו לעצמכם תיקייה עם כל החומרים והגוונים שקיבלתם וקחו אותה אתכם כשאתם יוצאים לקניות או לסיבוב התרשמות.

לשאלה "מה מתאים למה?" אין כללי אצבע ואין חוקים. מה שיש זה טעם אישי – תסתכלו על ההשראות, התמונות והדוגמאות שאספתם ותבחנו אותם אחד ביחס לשני. התשובה הנכונה והבחירה הטובה תהיה על פי מה שמשתלב טוב בעיניכם. ובכל פעם שאתם מתבלבלים ומרגישים שאתם מתפזרים – תחזרו לקונפסט. בשביל זה הוא שם.

עדיין לא בטוחים – בשביל זה אני כאן. פנו אלי לפגישת היכרות או לפגישת ייעוץ דרך כאן.

© 2020 by Ofri Paz, OhsoFRee. Proudly created with Wix.com.

עופרי פז | עיצוב פנים וכתיבת תוכן