מה זה עיצוב פנים? או - תכנון, עיצוב הלבשה ומה שביניהם

כששואלים אותי במה אני עוסקת, אני קודם כל מציגה את עצמי כמעצבת פנים. עבורי, אחרי לימודים בשנקר, כתיבה על עיצוב ואדריכלות ועבודה מקצועית בתחום, הנושא כבר הפך למובן מאליו. אבל בעקבות שיחות עם חברים, משפחה או מכרים שאינם חיים את התחום הזה יום ולילה, הבנתי שהרבה אנשים לא מבינים בדיוק מה אני עושה ומה זה אומר להיות מעצב/ת פנים.

בנוסף קיים ריבוי של מונחים שמנסים להגדיר את התחום, שיוצר מעט בלבול אצל כל מי שמעוניין לבנות, לשדרג או לשפץ את הבית / הדירה / העסק שלו. אם אתם עומדים בפני תהליך כזה, השאלות שאתם כנראה שואלים את עצמכם הן - מה בעצם אני צריך? למי אני צריך לפנות? בפוסט הזה אנסה לעשות קצת סדר בבלגן, אם בסופו עדיין נותרו לכם שאלות אשמח שתכתבו לי ואשתדל לפרט ולענות.

אתחיל מההתחלה – מה זה עיצוב פנים? למעשה התחום הוא מעין נגזרת של אדריכלות, כאשר אני כמעצבת פנים יכולה לערוך שינויים בשטחי הפנים של המבנה, כלומר מהקירות החיצוניים פנימה.

למשל אם אתם רוצים לשפץ את הבית כדי להתאים אותו לחיי היומיום שלכם ושל משפחתכם, אז אתם צריכים מעצב/ת פנים.

אם אתם עומדים לפני רכישה של נכס ורוצים לשנות את התכנון הקיים לפי הצרכים שלכם, אז אתם צריכים מעצב/ת פנים.

אם אתם פותחים חנות או מסעדה, משכירים חלל מסחרי ורוצים להתאים אותו לאווירה ולחוויה שאתם רוצים ליצור, אז אתם צריכים מעצב/ת פנים.

ואם הקמתם עסק, שכרתם שטח משרדי ואתם צריכים לעצב אותו בהתאם לאופי של החברה, אז אתם צריכים מעצב/ת פנים.

בתחילת כל פרויקט אני מבררת מול הלקוחות מה הצרכים שלהם, מה הם רוצים לשנות בנכס ומה החלום שלהם לגבי האופי והאווירה בו. אחרי שאני מבינה מה הסיפור של הפרויקט, מהי נקודת ההתחלה ולאן אנו שואפים להגיע, אני מסבירה את שלבי התהליך, שכוללים תכנון, עיצוב והלבשה. השלבים האלו כמובן גמישים ומותאמים באופן ספציפי לכל פרויקט ולכל לקוח, אבל מבחינתי אלו המרכיבים שיוצרים את השירות שנקרא "עיצוב פנים". מה בעצם ההבדל ביניהם, אתם שואלים? שאלה טובה.

אי אפשר להפריד באופן מוחלט בין תכנון, לעיצוב להלבשה. הם מתערבבים אחד עם השני והגבולות ביניהם מאוד דקים, אבל בכל זאת אנסה לעשות קצת סדר -

תכנון. או – מה הורסים ומה בונים? כל פרויקט מתחיל בתכנון, בחשיבה מקדימה על הצרכים של דיירי הבית, העובדים או הלקוחות. כמה חדרים אנחנו צריכים? איך לחלק את החלל הנתון? כיצד ניתן לנצל באופן הנכון ביותר את השטח הקיים? אם קבענו כי המעטפת של הקירות החיצוניים היא הגבול שלנו, אז חלל הפנים בשלב זה הוא מגרש המשחקים שלנו, ואנו יכולים לעשות בו (כמעט) כל מה שאנחנו רוצים.

אחרי שיצרנו חלוקת פנים אופטימאלית, נתחיל לרדת לפרטים ולתכנן את המערכות - חשמל, תאורה, אינסטלציה ומיזוג אוויר. אמנם זהו השלב הכי פחות זוהר בתהליך, אבל אי אפשר לתאר במילים עד כמה הוא חשוב. זה התפקוד היומיומי שלכם בחלל - איפה מדליקים את האור ואיפה ממקמים את המזגן. לדאוג שתהיה מספיק תאורה מעל משטח העבודה במטבח ושיהיו לכם מספיק שקעים בפינת העבודה. שלב זה בא לידי ביטוי בסט תכניות עבודה, שמפרטות כל פרט, כל נקודת חשמל, פתח מיזוג, גוף תאורה ונקודת מים.

עיצוב. או - תנו ליצירתיות להוביל אתכם. זהו השלב שהכי קשה להגדרה. הוא נמצא איפשהו בין הטכניקה וההנדסה לבין היצירה והאמנות, מתחיל איפשהו במהלך שלב התכנון ומסתיים באמצע שלב ההלבשה. זה שלב שעונה על שאלות קטנות וגדולות כאחד ומתייחס גם לאלמנטים גדולים ומשמעותיים בחלל כמו ריצוף, קירות וריהוט, וגם לפרטים קטנים יותר כמו הברז בכיור בחדר הרחצה ואיפה נתלה את המעילים בכניסה. איך אנחנו מתפקדים בתוך החלל, איך הוא משרת אותנו וגם איך הוא נראה ואיך אנחנו מרגישים בתוכו. אילו חומרים אנחנו משלבים, באיזה צבעים אנחנו משתמשים, על איזו ספה נשב, איך יראה ארון המטבח ועד איזה גובה נחפה את הקיר במקלחת. מהו הסגנון המוביל בבית, איזו אווירה אנחנו רוצים ליצור, איזה גוף תאורה נמקם מעל פינת האוכל ומהו האלמנט שאנחנו רוצים להדגיש בכל חלל.

הלבשה. או - הטאץ' הסופי. השלב המסכם בתהליך עיצוב הפנים, שלמעשה קשה מאוד להגדיר מתי הוא מסתיים. רובנו ממשיכים להלביש את הבית גם הרבה אחרי שאנחנו עוברים לגור בו. במשרד כל עובד חדש שמתיישב ליד עמדת העבודה שלו, ילביש אותה מחדש עם החפצים שלו. בכל פעם שאנו רוצים לרענן קצת את החלל שסביבנו אז נבחר כרית, תמונה, אגרטל, כיסא או מנורה חדשים שיגרמו לנו להעריך מחדש את הסביבה שלנו, להנות ממנה טיפה יותר ולהרגיש שהיא שלנו.

הלבשה וסטיילינג יכולים להתחיל ברהיטים ובגופי תאורה, להמשיך לאמנות על הקירות ולידיות הארונות ולהסתיים בסידור הספרים על מדפי הספרייה. יש בהם הרבה אופי וסגנון אישי וביכולתם להביא לידי ביטוי את האישיות של בני הבית, של העובד ושל העסק בצורה המדוייקת ביותר. זה מה שגורם לנו להרגיש חום, בית ואווירה.

סטיילינג ליום צילום בבית שעיצבו ליהי למפרט ואורית גורן-פגי (סטודיו פגי-למפרט)

מקווה שהצלחתי לעשות לכם קצת סדר, ואם אתם מרגישים שהחללים שמסביבכם זקוקים לחידוש או לרענון אביבי, אשמח ללוות אתכם בתהליך.

נשיקות,

עופרי

© 2020 by Ofri Paz, OhsoFRee. Proudly created with Wix.com.

עופרי פז | עיצוב פנים וכתיבת תוכן