הכי משפחתית שיש | ביקור בצלמניה

כחלק מהעיסוק היומיומי שלי בעיצוב אני כל הזמן מחפשת חידושים, קוראת המון כתבות, בלוגים, מגזינים וספרים, מחפשת רעיונות מקוריים ויצירתיים ושומרת לי אותם כמקורות השראה לפרוייקטים, כתבות ופוסטים עתידיים. יחד עם זאת, יש בי צד שמתחבר באופן חזק מאוד לנוסטלגיה. בכל זאת, בחורה רגישה.

באופן אישי אני תמיד מחפשת את הסיפור מאחורי הקלעים, זה שהוביל לתוצר הסופי היפה והמרשים שרואים בתמונות. לצד הסיפורים המרתקים על חדשנות וחשיבה מחוץ לקופסה יש המון סיפורים קטנים ומרגשים, שמזכירים לנו מאיפה באנו ויוצרים אווירה נעימה וביתית. הצלמניה היא בדיוק מקום כזה.

לפני כשבועיים זכיתי לפגוש את בן פטר שמנהל את הצלמניה וממשיך את פועלם של סבו הצלם רודי ויסנשטין וסבתו מרים. הצלמניה המקורית הוקמה בשנת 1940 והיתה ממוקמת ברחוב אלנבי בתל אביב, מול קולנוע מוגרבי, כמה דקות מהים. ויסנשטין עלה ארצה מצ'כוסלובקיה בשנת 1936 ופעל כצלם עיתונות בתל אביב. הוא תעד סצינות של האווירה העירונית, כמו בתי קפה, בתי קולנוע, המוזיאון הראשון, הקונצרט הראשון של התזמורת הפילהרמונית הישראלית וסצינות רחוב. הוא צילם עבור אדריכלים ידועים שפעלו בתקופה כמו אברהם יסקי, אריה שרון ודב כרמי, תיעד טקסים רשמיים, ביניהם טקס הכרזת העצמאות, ליווה ארועים חדשותיים והסתובב בכל הארץ כדי לצלם יישובים חדשים שהוקמו, מצעדים, תהלוכות, אירועי אמנות מכל תחומי היצירה, נופים אורבניים ופסטורליים ועוד ועוד.

כל אלו מרכיבים כיום את אחד הארכיונים הפרטיים הגדולים ביותר בארץ של צילומים היסטוריים, הכולל כמיליון נגטיבים.כן, קראתם נכון, מיליון נגטיבים. הבניין הנוסטלגי נמצא כיום בשיפוץ ולכן הארכיון והחנות שלצידו נאלצו לעבור לרחוב טשרניחובסקי, בתקווה לשוב אל הבניין המקורי לאחר השיפוץ ולסגור את המעגל המשפחתי מעורר ההשראה. בן ליווה את סבתו בתקופת המעבר, תהליך לא פשוט לכל הדעות, וכיום ממשיך את דרכם שלה ושל סבו לשימור הארכיון והפצת עבודתם והתמונות המדהימות שיצרו ואספו לאורך השנים.

בחלקה האחורי של החנות נמצאות מגירות עץ המקוטלגות לפי סדר כרונולוגי וכוללות את כל הנגטיבים המקוריים, הממוספרים ומתוארים בכתב ידו של ויסנשטין. כאות הוקרה לארכיון המקורי, שולבו בעיצוב החנות ארוניות ושידות בסגנון דומה שיוצרו עבורם במיוחד ומכילות את מגוון המוצרים שבחנות. לצד הדפסה איכותית של התמונות לפי הזמנה, אפשר למצוא כאן גם מגוון מוצרים משלימים שקשה להשאר אליהם אדישים, החל מפוסטרים וגלויות, ועד לסימניות ותחתיות לכוסות, כולם מעוצבים בטוב טעם, עם הרבה כבוד והערכה לצילומים המקוריים.

אפשר לחפור בין המוצרים והתמונות בחנות שעות ארוכות, תאמינו לי, אני פשוט לא רציתי ללכת. אני בטוחה שכל אחד יכול למצוא כאן צילומים שהוא מתחבר אליהם, בין אם מדובר בצילום של שדרות רוטשילד, של ילדים לומדים בכיתה או של גמלים מול נוף ים המלח. האתגר הגדול הוא לבחור בין העושר הגדול הזה.

מעבר לערך הישראלי והמקומי הענק, התחושה שקיבלתי מהצלמניה היתה בעיקר חמה, משפחתית ומרגשת. של מקום שמגיעים אליו ולא רוצים לעזוב, רק לראות עוד ועוד. זו בדיוק התחושה שכולנו רוצים ליצור בבתים שלנו ובחללים שסביבנו. וזו בעיני הסיבה לחיבור העמוק שלנו לסגנונות החוזרים אל העבר, הוינטג' והרטרו, שמזכירים לנו את הבתים שבהם גדלנו. בעיני, גם בבתים מודרניים יותר יש מקום לשילוב של מספר אלמנטים בעלי סיפור כזה. החיבור הזה יוצר דווקא מרקם מעניין של סגנונות ואמירה אישית, כזו שמתאימה רק לכם ויוצרת אווירה ביתית המיוחדת רק לכם.

רוצים לראות עוד? כנסו לאתר של הצלמניה ובקרו בחנות בטשרניחובסקי 5 תל אביב.

יש לכם פריטים נוסטלגיים בבית? מהם? מה הסיפור שמאחוריהם? שתפו אותי בתגובות!

© 2020 by Ofri Paz, OhsoFRee. Proudly created with Wix.com.

עופרי פז | עיצוב פנים וכתיבת תוכן