עבודות יצירה

מאז שאני זוכרת את עצמי אהבתי ליצור. התחלתי ממחול, המשכתי לכתיבה ומשם לעיצוב חלל. ברמה מסויימת אני עדיין עוסקת בשלושת התחומים, שניים מהם הפכו למקצוע שלי ובזכותם פתחתי את העסק שלי, שמתמקד בעיצוב פנים ובכתיבת תוכן על עיצוב.

ההתנסות המשמעותית הראשונה שלי עם יצירה היתה בבגרות במחול, בה לראשונה חוויתי את הקסם שקורה כאשר קונספט קורם עור וגידים ומתגבש לחווייה חיה שניתן לראות אותה ולחוש בה. כעת המחול נשאר כאהבה גדולה וכתחביב שממלא את הגוף והנפש בו זמנית, אבל הקסם שבקווים, בתנועה במרחב וביצירה השאיר בי חותם משמעותי.

לקח לי קצת זמן לנתב את היצירתיות למקום הנכון ולהבין באיזה סוג של יצירה אני רוצה לפעול, אבל ידעתי שאני רוצה למצוא דרך לשחזר באופן מסויים את ההתנסות הזו, שכללה בין היתר גם עיצוב תאורה, תלבושות, תפאורה ועבודה עם צוות שכולו נרתם למען מטרה אחת משותפת.

יצירה יכולה לבוא לידי ביטוי באלפי דרכים שונות, אבל יש שני אלמנטים עיקריים שהופכים אותה למרתקת ומרגשת במיוחד עבורי, תחילת הפרויקט וסיומו. בתחילת הפרויקט הראש לא מפסיק לחשוב והמחשבות לא נחות, גם באוטו ובמקלחת, בבוקר ובלילה. הלקוח, החלל, הרעיון, הצרכים, התקציב, החלומות, הצבעים, החומרים, כולם עדיין נקודות נפרדות שצפות להן באוויר והתפקיד שלי הוא להבין איך אפשר לחבר אותן יחד למערכת אחת שלמה. ההתחלה הזו, פיתוח הקונספט, מובילה לחיפוש רעיונות ופתרונות, לנפילה של אסימונים, לפיצוץ של בועות ולהדלקה של נורות תוך כדי תהליך העבודה.

בעיצוב קצת קשה להגדיר מהו סוף הפרויקט, מהבחינה הזו כתבה שעולה לאוויר פשוטה הרבה יותר, אבל יש איזשהו שלב בו הלקוחות מתחילים לחוש את התוצאה, לראות בפועל כיצד כל הרעיונות מקבלים ביטוי תלת מימדי שהם יכולים להרגיש, להבין ולחיות בו. המפגשים עם הלקוחות שמרגישים את האווירה שנוצרת בחלל ומעריכים את הדרך שעברנו ביחד, עם הקוראים שמקבלים רעיונות חדשים ונחשפים לפרויקטים ולמוצרים מעוררי השראה, עושים חשק ליצור עוד ועוד כדי להשפיע על אנשם נוספים ולשפר את חייהם ולו במעט.

כדי לנסות להסביר את ההשפעה העמוקה שיש ליצירה וליצירתיות, הבאתי כמה דוגמאות ליצירות מכל מני תחומים שהשפיעו עלי באופן משמעותי -

מחול - ג'יזל כשהייתי בת 13 נסעתי עם הורי לטיול משפחתי בצרפת. התחלנו בפריז, הסתובבנו ברחובות, ראינו מבנים, תערוכות ושווקים. לפני הטיסה הם שאלו אותי איזו הופעה ארצה לראות ובחרתי במופע בלט בבית האופרה בפריז. המבנה המרשים, האווירה המיוחדת, הסדרן בכניסה והשמפניה בהפסקה, כולם זכורים לי כמרכיבים בערב הנפלא הזה, בו החלטתי שאני רוצה לקחת את התחביב שלב אחד קדימה. המופע, המוזיקה, הרקדנים, האחידות, התלבושות, האווירה והאיכות השאירו אותי המומה. שם התאהבתי בבלט ואת החווייה הזו אני זוכרת עד היום.

קולנוע - המספריים של אדוארד ראיתי את הסרט הזה הרבה מאוד פעמים ובעבר גם זכרתי את כולו בעל פה, כולל כל דיאלוג, מבט ופריים. כאן ראיתי כיצד עיצוב, צבע, תלבושות ותפאורה מתחברים למוזיקה, טקסטים, צילום, בימוי ושחקנים ליצירת אווירה, סיפור ורגש. טים ברטון בזמנו היה אחד הבמאים האהובים עלי וג'וני דפ זכה לפינה חמה בליבי. מאז עברו הרבה מים מתחת לנהר ההוליוודי והם עשו סרטים טובים יותר וטובים פחות, אבל עד היום אני מעריכה את העולם שהם (והצוות הענק שסביבם) יצרו בסרט הזה.

אדריכלות - אנטוני גאודי שוב, נסיעה לחו"ל שהשפיעה על הצד היצירתי שבי, הפעם נסיעה עם אמא לברצלונה במהלך שירותי הצבאי. אחד מהיעדים התיירותיים בהם ביקרנו היה Casa Batlló שתכנן אנטוני גאודי, אם אני לא טועה, זו היתה הפעם הראשונה בה ממש בחנתי אלמנטים שונים במבנה אדריכלי ולמדתי להעריך את המחשבה והעבודה שמאחוריהם. כמובן שביקרנו במבנים ובאתרים נוספים שהוא תכנן, אבל ההסברים המפורטים מאחורי כל פרט ופרט בבית הזה השפיעו על האופן שבו הסתכלתי על אדריכלות בהמשך הדרך.

www.casabatllo.es

www.casabatllo.es

www.casabatllo.es

www.casabatllo.es

בלוג - miss moss את עולם הבלוגים גיליתי כשהשתחררתי מהצבא והתחלתי לעקוב אחרי בלוגרים שונים מתחומי האופנה, הלייפסטייל, הצילום והעיצוב. Miss moss של המעצבת הגרפית Diana Moss הוא אחד הבלוגים הראשונים שאני זוכרת שעקבתי אחריהם. התאהבתי בו בזכות סדרת פוסטים בהם היא הניחה צילומי אופנה לצד יצירות אמנות, צילומי אוכל וטבע, פאטרנים ועוד ועוד. האפקט הגרפי שיצר השילוב הזה גרם לי להסתכל אחרת על כל אחד מהתחומים ולהבין את הכוח של תוכן ויזואלי ואמירה אישית בעולם התוכן.

missmoss.co.za

missmoss.co.za

missmoss.co.za

missmoss.co.za

אמנות - הפסלים של פיקאסו את התערוכה הענקית המרכזת מגוון אדיר מפסליו של פבלו פיקאסו ראיתי לראשונה באותה נסיעה לפריז עם הורי בגיל 13. כבר אז התלהבתי מהאופן שבו הוא יצר דמויות וצורות מורכבות בעזרת אלמנטים יומיומיים שכולנו מכירים. גרוטאות וחפצים שהוא מצא קיבלו משמעות ופרשנות חדשה ויצרו פסלים מפתיעים והומוריסטיים שאפשר לחזור אליהם שוב ושוב וכל פעם לגלות משהו חדש. ואכן, כ-15 שנה לאחר מכן, ראיתי את אותה תערוכה בירח הדבש שלנו שבסופו הגענו לניו יורק. שוב התלהבתי מהיצירתיות ומהדמיון, לא הפסקתי לצלם כל פרט ופרט והתרגשתי מהכוח שיש ליצירות הללו אותן אני פוגשת שוב כיוצרת.

מוזיקה - עברי לידר הטעם המוזיקלי שלי מאוד דינאמי ומשתנה ואי אפשר להגדיר אותו במילה אחת, קצת כמו הטעם העיצובי שלי. אבל יש אמנים, שירים ותחושות שאנחנו תמיד חוזרים אליהם וכזה הוא עברי לידר עבורי. גיליתי אותו פחות או יותר בתקופה שיצא האלבום "האנשים החדשים", חזרתי אחורה גם לאלבומים הקודמים והמשכתי כמובן לחכות בשקיקה לכל שיר חדש. זו היתה ההופעה החיה הראשונה שהלכתי לראות ומאז ראיתי אותו מופיע שוב ושוב. השירים שלו מרגשים אותי, מעניינים אותי ובכל שמיעה אני מגלה אותם מחדש.

עיצוב פנים - הבית של ההורים קלישאתי, אני יודעת, אבל אין מה לעשות. האופן שבו ראיתי את החלל שבו גדלתי משתנה עם השנים, מקבל את האופי של המשפחה ומתאים את עצמו לצרכים המשתנים שלנו השפיע על האופן שבו אני מתייחסת לעיצוב פנים, למשפחתיות ולבית. ראיתי את ההורים שלי משנים, מחדשים ומפתיעים, משלבים בין סגנונות שונים, בין אלמנטים חדשים לבין ירושות מסבא וסבתא ובין צבעים וחומרים ליצירת משהו חדש ואישי. הסגנון האקלקטי של הבית, שנאסף על הדרך עם השנים השפיע עלי מאוד וכיום אני מאמינה כי בית אינו סטטי, הוא חי ונושם יחד איתנו וצריך עדכן ולרענן אותו בהתאם.

אילו יצירות השפיעו עליכם? מהו הספר/ האלבום/ הסרט/ הציור/ הפסל/ המבנה/ החלל שהכי השפיע עליכם?

ספרו לי בתגובות!

© 2020 by Ofri Paz, OhsoFRee. Proudly created with Wix.com.

עופרי פז | עיצוב פנים וכתיבת תוכן