דירה לזוג | עוברים לגור ביחד

כשאהובי ואני עברנו לגור ביחד בדירה התל אביבית הראשונה שלנו, לפני כמעט שמונה שנים (OMG, לא מאמינה שעבר כל כך הרבה זמן) היינו צעירים, קלולסים ומשוחררים טריים מהצבא. עברנו כל אחד מהבית של ההורים עם הרבה שמחת חיים ומעט מאוד חפצים ואת רוב הדברים קיבלנו בירושה או שקנינו באיקאה ובהום סנטר. את הספה, המיטה והארון רכשנו מהדיירת הקודמת שגרה בדירה והיינו די מסודרים. את רוב הבחירות וההחלטות עשינו ביחד, מתוקף היותי מעצבת פנים לעתיד (אז עוד הייתי הרבה לפני הלימודים...) אני הובלתי את התהליך אבל הכל היה בשיתוף ובדו שיח. בזכות העובדה ששנינו היינו צעירים נטולי חפצים, כמו רהיטים וכלי מטבח, אז את הכל בחרנו מאפס על פי הטעם המשותף של שנינו והסגנון שרצינו ליצור בדירה.

אבל מה עושים כששני בני זוג עוברי לגור ביחד בסיטואציה קצת אחרת, כשלשניהם כבר יש יותר רכוש, כששניהם כבר גרו מחוץ לבית, אספו חפצים והתחילו לנסח סגנון אישי? לא מזמן יצא לי לעשות פגישת ייעוץ אצל זוג מקסים שכזה, שנתן לי השראה לכתוב פוסט עם כמה טיפים לזוגות שעוברים לגור ביחד ומחפשים לאחד שתי דירות, שני סגנונות ושני אנשים תחת קורת גג אחת.

לפני הכל - לפני שאתם מתחילים להזיז רהיטים, תחשבו על חיי היומיום שלכם ועל אלו שאתם רוצים ליצור ביחד בדירה – איפה תרצו לארח? האם תצטרכו שולחן אוכל? האם תרצו טלוויזיה בחדר השינה? שבו ביחד ותחשבו כל אחד על העקרונות שחשובים לו וכן על מה שחשוב לכם כזוג, איזו זוגיות תרצו ליצור בדירה, אילו אורחות חיים. בהתאם לכך תוכלו לתכנן את העמדת הרהיטים בחלל ולקבל את שאר ההחלטות. במקרה של הזוג שפגשתי, אחד מבני הזוג עובד בעיקר מהבית והשני סטודנט לעיצוב, כך שהיה ברור שעל פינות עבודה נוחות לא מתפשרים, לעומת זאת על פינת אוכל החלטנו לוותר.

אחסון – זהו מקרה בו על אחד מבני הזוג כבר הספיק לאגור לא מעט חפצים בפני עצמו ועכשיו האתגר הגדול הוא למצוא לכמות הפריטים האדירה הזו מקום בדירה. כנראה שאף פעם לא יהיה לכם מספיק מקום ולכן זה בדיוק הזמן למיין, לעבור על כל הבגדים, הספרים, הרהיטים, הכלים והמצעים ולחשוב מה כדאי לשמור ומה כדאי להעביר הלאה. אי אפשר לקחת הכל, זה מיותר. אין צורך בסרוויס כפול, בערמות של מצעים ובשני סלי כביסה. קחו בחשבון שגם ביחד תמשיכו לקנות ולאגור חפצים חדשים, אז כדאי להשאיר לזה מקום.

אל תהיו קשורים מדי לחפצים שלכם, אם בכל זאת קשה לכם להפרד מחלק מהדברים אז תשאלו את עצמכם את שתי השאלות הבאות:

1. האם הוצאתי את זה מהארון / השתמשתי בזה בשנה האחרונה?

2. האם אני אתגעגע לזה?

אם עניתם לא לשתי השאלות אז ההמשך ברור וידוע, שחררו.

רהיטים – בהמשך לסעיף הקודם, כנראה שלכל אחד מכם יש ספה, מיטה, כיסאות, שולחן, ארון ועוד ועוד רהיטים קטנים כגדולים. תבחנו את כל המלאי המשותף שלכם ותחשבו מה מתאים למה, אולי תגלו שהשידה לצד המיטה של אחד תתאים למיטה של השני. כמו כן קחו בחשבון מה איכותי יותר, מה יכול ללוות אתכם ליותר זמן וגם ישרוד העברה נוספת. טיפ נוסף בנושא הוא לחשוב מחדש על מה שיש לכם - מה שעמד בחדר השינה יכול לקבל חיים חדשים בסלון ולהיפך, שידת הספרים מחדר העבודה יכולה להפוך לארון כלים בפינת האוכל וכוורת ישנה יכולה להפוך לארון נעליים משגע. קצת יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה יכולים לעשות פלאים בתקציבים נמוכים וגם לעזור לכם לשמור על החפצים שאתם אוהבים במיוחד.

סגנון וצבעים – אני לא נכנסת כאן לעומק של שאלות סגנוניות, כי זה מאוד משתנה ותלוי באופי של בני הזוג, אבל קחו בחשבון שאפשר לשלב בין סגנוננות שונים, זה בסדר ואפילו מומלץ. תקראו לזה "אקלקטי" והכל עובד. מה שיעזור לכם מאוד ליצור שפה משותפת זה נושא הצבעים, שבקלות יכולים ליצור מראה הומוגני יותר. צביעה של הקירות או של חלק מהרהיטים הקיימים והשלמה של אביזרים נוספים וחדשים באותה צבעוניות יעשו את העבודה בקלות ובתקציב סביר ויעזרו לכם ליצור מראה של ביחד במקום שלי ושלך.

תקשורת – אחד הנושאים הקריטיים בתהליך כזה הוא לזכור שאתם כבר לא לבד, חלק מההרגלים שלכם ישתנו ודרושות גם פשרות. קחו את זה כהזדמנות להכיר זו/ה את זו/ה יותר טוב, לשאול אחד/ת את השני/ה שאלות ולחשוב על פתרונות, ביחד. אלא אם אחד מבני הזוג נותן לשני חופש מלא, אז אל תקבלו החלטות מכריעות לבד. תהיו רגישים, תתעניינו בחלומות, בסגנון ובצרכים של בן/בת הזוג וכנסו לדירה המשותפת והמעוצבת שלכם שלובי ידיים.

משהו חדש מתחיל – עוד משהו קטן שלדעתי יעזור לכם ליצור תחושה של ביחד זה ללכת לקנות משהו חדש לדירה, אפילו משהו קטן. גם אם יש לכם כביכול הכל ואתם לא צריכים שום דבר, תמיד אפשר לבחור ביחד תמונה, כרית, שולחן צד, עציצים או גוף תאורה. כשתתחילו לבחור דברים ביחד תטשטשו את הגבולות בין מה שהיה שלי לבין מה שהיה שלך ותתחילו את הדרך שלכם ביחד.

בהצלחה!

עוברים לגור ביחד עם בן / בת הזוג? מכירים זוגות שעוברים עכשיו תהליך כזה? תהיו חברים ושתפו אותם בפוסט !

© 2020 by Ofri Paz, OhsoFRee. Proudly created with Wix.com.

עופרי פז | עיצוב פנים וכתיבת תוכן