בסטודיו של אירית חיון 1of135

לפני קצת יותר מחצי שנה עשיתי תחקיר לכתבה בנושא גלריות בהן ניתן למצוא יצירות אמנות לעיצוב הבית. חיפוש קצר אונליין הביא אותי לסטודיו המסקרן 1of135 ולהיכרות עם אירית חיון. מאז אני נהנית כל פעם מחדש לשוטט באתר הגלריה ולגלות יצירות חדשות, שמצליחות לאזן בין אמירה ייחודית, גרפיקה מדוייקת וגישה מינימליסטית שאינה משתלטת על החלל אלא משתלבת איתו. אבל נחזור רגע כמה צעדים אחורה, למי שעדיין לא מכיר.

צילום: שרונה טבת

לאירית ניסיון של מעל 18 שנה במיתוג ובבעלותה עסק חי, נושם ומשגשג במרכז תל אביב המתמחה במיתוג חברות לייפסטייל בארץ ובחו"ל. היא תמיד חיפשה להביא רעיונות חדשים, מרעננים ונועזים תוך שמירה על כתב יד רלוונטי ועדכני. לפני כשנה וחצי חיפשה יחד עם בן זוגה את הבייבי הבא, לו הם קראו 1of135, גלריה מקוונת לאמנות מודרנית בהתאמה אישית ובמהדורה מוגבלת, עד 135 עותקים מכל יצירה. התינוק הקטן הזה, שנולד מתוך יצירה ותשוקה, הפך לביקור חובה עבור כל אדריכל, מעצב פנים וחובב אמנות ועיצוב, שמחפשים להלביש את הבית ולשדרג אותו ביצירות אמנות בגובה העין. כיום באתר יש כבר מעל 800 יצירות כאשר השאיפה היא לחדש על בסיס שבועי את הקולקצייה בחיפוש אחר נוכחות ויזואלית שונה, בכתב יד דומה.

שם הגלריה אגב, לסקרנים שביניכם, נולד מרשימת מדינות העולם שניתן לבצע אליהן שילוח פשוט בעלויות סבירות. את הרשימה בנה טל, בן הזוג והשותף למסע, באמצעות חברות השילוח וגילה שהיא כוללת 135 מדינות. בתאוריה, החלום של אירית היה שכל יצירה מכל סידרה תגיע למדינה אחרת, כדי שלא יהיה שום סיכוי שתפגשו את היצירה שעתה רכשתם אצל אחרים.

צילום: שרונה טבת

אם אתם מדמיינים ביקור בגלריה לאמנות כחוויה סטרילית, מנותקת ואליטיסטית, אז אני ממליצה לכם לפגוש את אירית לחווייה מתקנת. נפגשנו בסטודיו שלה ביום בהיר לפני כמה שבועות ושוחחנו ארוכות בלי לשים לב שהזמן עובר. באופן אישי אני מאוד מתחברת לדרך שלה, לתשוקה, לחיפוש, ליצירתיות, לדרך העבודה המוקפדת ולאווירה הטובה שבסטודיו. באופן מקצועי, העובדה שבגלריה מדובר ביצירות במהדורה מוגבלת אך במחירים נוחים ובעיצוב עדכני ועל זמני בעת ובעונה אחת, פשוט עושה חשק להגיע עם לקוחות ועל הדרך גם לאבזר את הבית שלי.

צילום: שרונה טבת

ספרי מה את עושה במילה-חמש מילים: "בוחנת את הגבולות שבין עיצוב ואמנות."

ובקצת יותר מילים... "לפני כשנתיים זיהיתי חלל ריק בעולם שבין תקשורת (חזותית), אמנות ועיצוב פנים והבנתי כי קיים צורך באמנות מקורית, ישראלית, בעלת ערך ויזואלי, כזו שתנהל מערכת יחסי גומלין עם עולם העיצוב, במחיר בר השגה ובהתאמה אישית.

מאז אני נוגעת בנקודות ההשקה בין התחומים ומייצרת מפגשים מעניינים בין מחוזות שונים, כאלו שלא בהכרח היו נפגשים באופן טבעי. מפגשים בין עיצוב ויזואלי, אמנות מודרנית ואמנות דיגיטלית עכשווית, בין חומר לצבע, בין קווים ואסתטיקות וכמובן בין אנשים. היום כשאנו חיים בעידן בו הדגש הוא על עיצוב ויזואלי וייחודיות, זה אפילו מתבקש. אני מאמינה שהדיאלוג המסקרן ביניהם מאפשר לקחת את האמנות לכיוון אחר ודווקא כן להפוך אותה לנגישה.

הסטודיו מורכב מאנשי עיצוב ואמנות ומארח בבלעדיות אמנים ישראלים מוכרים, העוסקים במדיומים שונים כמו צילום, רישום, קולאז', איור ואמנות גרפית. שיטת העבודה הייחודית בסטודיו היא זו המאפשרת לו להיות כור היתוך של רעיונות ולקדם פתיחות מחשבתית, השראה ויצירתיות."

יצירה של האמן טל פז-פרידמן, צילום: בועז לביא

איך הגעת לתחום? "מאז ומתמיד עסקתי בעיצוב ובאמנות, אך המיזם נולד ממקום אישי כאשר עיצבתי את ביתי. הבית שלי מאוד אקלקטי, אספתי כל מני חפצים מתקופות שונות וממקומות שונים ויצרתי מהם מקשה אחת. זה עושה את ההבדל, בעיני, בין בית גנרי שדומה לאלף אחרים לבין משהו שהוא אחר, פאזל אישי ואספנות. כשהגענו לשלב הלבשת הקירות, היה לי מאוד חשוב שהאמנות לא תתארח בבית, אלא תשתלב איתו ותהיה בגובה העין והלב. שתדבר עם החלל ותהפוך לחלק אינטגרלי מהעיצוב הכולל, תותאם באופן מדוייק להחלטות העיצוביות המקדימות שנלקחו ותחזק את האמירה הכללית שלו.

באמנות יכול להיות לעיתים משהו מרוחק, רציתי ליצור כאן משהו שישרת גם את המטרה ולא רק את הדבר עצמו. כשאתה נכנס לגלריה אתה יכול לגלות יצירה מהממת, שאתה מתחבר אליה ומתאימה לחלל, אבל היא לא במידות האופטימליות, לא מחזיקה טוב את הקיר. בדרך כלל מדובר בגודל פיזי נתון ופה יש לנו את החופש לדייק."

צילום: בועז לביא

מאיפה את שואבת השראה? " I always choose the window seat. אני תמיד בוחרת לשבת בכיסא שצמוד לחלון, משם אני יכולה לצפות ולהשקיף על התמונה המלאה ולאסוף השראה מהמבט הרחב. הרעיונות הכי גדולים שלי נולדו מהדברים הקטנים. לבחור במושב שליד החלון זה לבחור להיות תמיד במקום בו ניתן לראות ה-כל. במקום בו קורים הדברים המעניינים באמת. לדעת איך להסתכל החוצה ולספוג פנימה את העולם, איך להפוך אותו לשלך, איך להביט על מה שחולף ולראות את מה שמגיע וכמובן לדעת איך להנות מהדרך."

צילום: בועז לביא

מה את עושה כשההשראה לא מגיעה, כשאין רעיונות? "אני מכבה את הסוויטש, לא נלחמת או נאבקת בזה. אני משחררת ויודעת שזה יגיע אלי לפנות בוקר. המחשבות שלי כבר יודעות שבשעות המוקדמות של היום, כאשר יש להן מספיק שקט מסביב, הן מסתדרות ומתארגנות על עצמן."

מוצר/מעצב/מקום/סרט/ספר/תערוכה שעשה לך את זה לאחרונה: "יש לי צד הרפתקן שבוחן גבולות, לא מזמן נסענו עם הילדים לסרי לנקה ועשינו ראפטינג אתגרי שנתן לי שפריץ אמיתי לפנים, זה היה שיא עוצמתי לטיול. כל דבר אחר מצטמצם לעומת חווייה כזו."

איך את אוהבת לבלות כשיש לך יום חופש? "כמו שאת רואה אותי פה, ככה אני גם בעבודה וגם בחופש. אני אוהבת את החופש שלי בדיוק באותן עוצמות שאני אוהבת את העבודה שלי – טוטאלי, מאתגר וסוחף. אני אעבוד קשה מסביב לשעון ואז אצא לחופש מטורף. אני חושבת שכל אחד משרת את השני – בלי עבודה אי אפשר לצאת לחופש טוב, ובלי חופש לא ניתן לעבוד טוב."

צילום: אמיר יהל

מה את הכי אוהבת בעבודה? "אני הכי אוהבת את שלב החיפוש, ואז אני מתאהבת ברגע הזה שאני מוצאת. זה תהליך ממכר של חשיבה, מחקר רב חושי ואיסוף של חומרים. היכולת ללקט פיסות ולהרכיב את השלם, שגדול מסך חלקיו, היא שמאפשרת לי לעוף קדימה. כשהכיוון הוא ברור אז הכל אפשרי!"

מהו כלי העבודה הכי משמעותי עבורך? "הלב. כשמביאים את הלב לכל תחומי העשייה ונותנים לו לכוון את הדרך, הוא מוצא אותה. חשוב לי לייצר מהלב ולתת ממנו הלאה, כך ניתן לגעת באנשים. באמנות יש משהו מרוחק וסגור ולכן חשוב לי לייצר אמנות בגובה הלב, כזו שמתקשרת ומדברת."

מה החלום הגדול, מה הפסגה הבאה? "אין לי פסגה אחת וגדולה להגיע אליה, אלא שלל גבעות בדרך, אני נהנית מהן ומאמינה שהן לעיתים יותר משמעותיות מפסגה אחת גבוהה. תוך כדי תנועה וחיפוש אני מוצאת את הגבעה הבאה, ובדרך פוגשת אנשים שאפשר לגעת בהם ולהשפיע עליהם."

על מה את עובדת עכשיו? "אנחנו לקראת חשיפת המותג בתערוכת עיצוב נחשבת בחו"ל. אנו מאמינים במה שאנחנו עושים ורוצים לפרוש את העשייה שלנו הלאה למקומות רחוקים. הכיוון הוא ברור, אני מדשנת ומצמיחה, צומחת וגדלה קדימה והלאה."

צילום: תמי בר-שי

לגלריה המקוונת 1of135 ליחצו כאן, מוזמנים לעקוב גם אחרי עמודי הפייסבוק והאינסטגרם שלהם.

חושבים שחברים שלכם צריכים להכיר את אירית ואת הגלריה? שתפו את הפוסט!

© 2020 by Ofri Paz, OhsoFRee. Proudly created with Wix.com.

עופרי פז | עיצוב פנים וכתיבת תוכן