דברים שלמדתי על אור | טיפים לבחירת תאורה ביתית


כשהחלטנו שאנחנו עוזבים את תל אביב לטובת גבעתיים, ידענו שאנחנו מחפשים שדרוג. הדירה התל אביבית שלנו היתה מקסימה ומתוקה אבל היא היתה קצת צפופה ובעיקר חשוכה. אור הוא אחד הדברים הכי חשובים בחיים בכלל ובעיצוב ואדריכלות בפרט, והחלונות הענקיים שעוטפים את הדירה הנוכחית שלנו בגבעתיים גרמו לנו להתאהב בה. אמנם אנו עוזבים אותה בעוד ימים ספורים, אבל על האור, החלונות והאוויר לא הייתי מוכנה להתפשר גם בתחנה הבאה שלנו.

"The decoration and life of your home should be organized around natural light. It is daylight that dictates the layout of your apartment and regulates its very heartbeat."

* מתוך הספר How to be Parisian wherever you are

NeonArtShop, etsy.com

אור טבעי תמיד ינצח כל גוף תאורה והוא מרכיב בסיסי בתכנון הבית והלבשתו. אבל בפוסט הנוכחי אני רוצה לדבר דווקא על המקומות בהם אנחנו צריכים להשלים את התאורה הטבעית בעזרת תאורה מלאכותית.

בחירת חומרים, רהיטים ואביזרים לעיצוב הבית יכולה להיות מורכבת, ומהפרוייקטים ומפגישות הייעוץ שעשיתי עד כה, למדתי שבחירת גופי תאורה היא, כנראה, המורכבת מכולן. בגלל שמדובר באלמנט כל כך מרכזי ומשמעותי בעיצוב החלטתי להקדיש לו פוסט שלם עם כמה טיפים לבחירת גופי תאורה. פחות אתייחס כאן לנושא התכנון ולתכנית תאורה, גם זה יכול להיות פוסט בפני עצמו, אלא אתמקד בתהליך קבלת ההחלטות שבין שלב התכנון לביצוע ולהתקנת הגופים בשטח.

tomdixon.net

1. לפני הכל

לרוב אני מעדיפה לבחור את החומרים והאביזרים לפני שאני מכינה תכניות עבודה מפורטות לביצוע. יחד עם זאת חייבת להיות תכנית עקרונית שתעזור לכם להתכוונן בחנויות ותהווה עוגן עבורכם. התכנית הזו חשובה במיוחד כאשר מדובר בתאורה, בלעדיה לא תדעו כמה גופים עליכם לבחור, האם מדובר בגופים תלויים מהתקרה, בגופי תאורה שקועים בגבס או בכאלו התלויים על הקיר. לצד ההכנה המקדימה, אני ממליצה להשאיר את הקצוות פתוחים ולבוא לחנויות עם ראש פתוח, אולי תמצאו גוף שתתאהבו בו ועבורו תצטרכו לעשות שינויים קלים בתכנית. לא נורא! זה בסדר גמור. בגלל זה מדובר בתכנית עקרונית ולא בתכנית לביצוע.

2. רשימת ציוד

כאשר מדובר בבחירת גופי תאורה לבית שלם, בדרך כלל תצטרכו לבחור כמות גדולה יחסית של גופים. כדי לוודא שאתם לא שוכחים שום דבר וכדי לעשות לעצמכם, לספקים ולבעלי המקצוע קצת סדר, מומלץ לעשות רשימה של כל גופי התאורה ולחלק אותה לפי חללים. תפרטו איזה גוף נבחר, מאיזה ספק, האם דרוש לרכוש עבורו נורה ואם כן מאיזה סוג. למשקיענים – צרפו גם תמונה כדי שלא תתבלבלו בין הגופים הרבים.

schneid.org

3. קונים בונים

את גופי התאורה מומלץ ללכת לבחור בשלבים מוקדים של תכנון, עוד לפני שהקבלן ו/או החשמלאי דרכו בשטח. אחרי שהם מתחילים לעבוד יהיה לכם קשה ויקר יותר לבצע שינויים במיקומים של גופי התאורה וזה עלול להגביל אתכם בבחירות ולגרום לכם לוותר על מוצרים שאתם אוהבים.

4. פחות ויותר

"Think of lighting the way you do your makeup. Keep it mellow to soften the contours."

* גם הציטוט הזה מתוך הספר How to be Parisian wherever you are

בבחירת גופי התאורה חשוב להפריד בין גופי תאורה שמטרתם להציף את החלל באור רב ומשמעותי, כמו גוף תאורה מרכזי במטבח או בחדר הרחצה, לבין אלו האווירתיים יותר. כפי שציינתי בהצלחה, כולנו אוהבים חללים מוארים, אבל לא כל גופי התאורה בבית צריכים להיות חזקים ועוצמתיים! להיפך. רצוי לשחק בין עוצמות שונות, באופן מודע כמובן, על פי הצרכים שלכם ומיקומו של הגוף.

plumen.com

5. מצאו את ההבדלים

לא כל גופי התאורה בבית צריכים להיות זהים. אם בחרתם גוף תאורה שחור ועגול לסלון זה לא אומר שכל שאר גופי התאורה שתבחרו צריכים להיות עגולים ושחורים או מאותה סדרה או סט. יחד עם זאת כדאי לשמור על שפה עיצובית אחידה ולבחור גופים שיש ביניהם מכנה משותף, כמו צורה, צבע, סגנון, חומר או גימור, במיוחד כאשר מדובר בגופים הממוקמים באותו חלל.

6. זה תלוי

רובנו רגילים שגופי התאורה צריכים להיות תלויים מהתקרה. אבל ריבוי של גופי תאורה תלויים יוצר חלוקה לא טבעית בחלל ומראה מבולגן. אזנו את גופי התאורה התלויים עם גופי תאורה צמודי תקרה ושקועים וזרקו לתערובת גם תאורת קיר, מנורות עומדות ומנורות שולחן. התוצאה תהיה מאוזנת ונעימה יותר ותאפשר לכם לשחק עם התאורה על פי הצורך.

7. שורת המקהלה

בהמשך לסעיף הקודם, חשוב להגדיר אילו גופי תאורה יהיו הכוכבים המשמעותיים, אלו שמופיעים על הפוסטר של הסרט, ואילו תומכים בהם מהצד ומשלימים אותם. למשל במטבח מעל משטח העבודה תוכלו לבחור בגופי תאורה טכניים ומינימליסטיים ומעל האי בגופים תלויים בעלי נוכחות. בחדר השינה גוף התאורה המרכזי יכול להיות פשוט ומודרני כאשר גופי התאורה שלצד המיטה מיוחדים ויוקרתיים יותר. כמובן שיש להפעיל שיקול דעת לפי אופי החלל, המבנה שלו והצרכים שלכם, אך מילות המפתח כאן הן הרמוניה ואיזון.

klaylife.com

בהצלחה!

יש לכם שאלות נוספות בנוגע לבחירת גופי תאורה או לתכנון התאורה בבית? כתבו לי בתגובות או שלחו הודעה דרך כאן.

© 2020 by Ofri Paz, OhsoFRee. Proudly created with Wix.com.

עופרי פז | עיצוב פנים וכתיבת תוכן