עונת מעבר | טיפים לקראת מעבר דירה

בחודש שעבר עברנו דירה, בן הזוג, הכלבלב שלנו ואני. מצאנו דירה באותה שכונה אהובה בגבעתיים, לפי הגוגל מאפס כ-300 מטר מהדירה הקודמת, כך שזכינו לשמור על יתרונות השכונה ולהשתדרג מבחינת הדירה עצמה. אמנם מדובר במאות מטרים בלבד, אך הפרוצדורה של מעבר הדירה היתה מורכבת ומעייפת כמו כל מעבר דירה. ההכנות, האריזות, הבלגן, הקניות, אלפי המטלות שצריך לעשות לפני ואחרי…

באותו יום בדיוק גם הורי האהובים עברו דירה, מהדירה שבה גדלתי ברמת השרון לדירה שעיצבתי עבורם בהרצליה (צילומים בקרוב!). ראיתי איך גם הם עוברים בדיוק את אותם קשיים במקביל אלינו, לכן מיד אחרי שארגנו את חדר העבודה שלנו, הדלקתי את המחשב והתחלתי לכתוב טיפים לקראת מעבר דירה, למען כל המעברים שיבואו. חלקם רלוונטיים בעיקר לדירות שכורות, כי אלו המעברים שאנחנו חווינו על בשרנו באופן אישי, אבל רובם נכונים גם למעבר בעקבות רכישה של דירה או בית. מקווה שהם יעזרו לכם לצלוח את מעבר הדירה הבא שלכם קצת יותר בקלות.

לפני הכל

שדרגו את עצמכם - ודאו כי הדירה החדשה היא שדרוג מבחינתכם לעומת הדירה הקודמת, זה מה שעוזר לעבור את הקשיים של המעבר עצמו ולהחזיק מעמד תוך כדי. המעבר הנוכחי היה מעבר הדירה הרביעי שלנו כזוג ושמנו לב שמפעם לפעם הלכנו והשתדרגנו מבחינת גודל הדירה, רמת התשתיות, האור והאוויר. הפעם אפילו הלכנו על דירה עם חנייה! אחרי שתעברו את הימים הקשים של המעבר, תוכלו להתרווח על הספה ולהגיד בקול רם שהכל היה שווה את זה.

למה לשים לב כשהולכים לראות דירה - אפשר לעשות פוסט שלם רק על זה, אבל הייתי חייבת להתייחס לזה בקצרה גם כאן. כנראה שמי שרכש או נמצא בתהליך של רכישת דירה יודע את הדברים האלו, אבל בשוק השכירות לא תמיד יודעים להסתכל על הדברים הנכונים בעת חיפוש הדירה -

  1. כמה אור יש בה? כמה חלונות, מה גודלם ולאיזה כיוונים הם פונים? אלו משפיעים ישירות גם על מידת האוורור בדירה.

  2. האם היא חשופה לרעש מהרחוב? האם קרובה לבתי ספר, לרחובות ראשיים?

  3. האם ידידותית לבעלי חיים? מעבר לבעל הדירה שצריך לדעת אם יש הולך על ארבע בהרכב המשפחתי, האם יש גינת כלבים במרחק הליכה?

  4. שימו לב למיקום השקעים, בדירות ישנות בדרך כלל אין מספיק וזה יכול מאוד להשפיע על סידור החדר אחר כך.

  5. מה מבנה הדירה? שימו לב לחלוקה שלה, לגודל החדרים, למיקום שלהם אחד ביחס לשני ולמעברים בין החללים. האם אלו מתאימים לצרכים שלכם?

עשו רשימה של מה חשוב לכם - כדי למקד את החיפוש שלכם וגם על מנת לבחור את הדירה הנכונה ביותר עבורכם מתוך כמה אופציות, כדאי להחליט מראש על מה אתם לא מתפשרים בשום אופן ומה רצוי אך לא חובה. במקרה שלנו החלטנו שאנחנו לא מתפשרים על חנייה, במקביל מאוד רצינו להשאר באותה שכונה אך זה לא היה סעיף מחייב.

תתייעצו עם בעל מקצוע בלתי משוחד - את הורי ליוויתי תוך כדי תהליך החיפוש כדי לתת להם חוות דעת על היתרונות והחסרונות של הדירות הפוטנציאליות. ההחלטה לוותר על דירה אחת כדי לחכות לדבר הנכון הוכיחה בפועל כי אין שלב מוקדם מדי לקחת מעצב פנים או אדריכל, בטוחה שגם הם יעידו על כך.

לקראת המעבר

בקרו שוב בדירה - אני יודעת ששוק השכירות במחוזותינו לא מאפשר לשוכרים להתלבט יותר מדי. צריך לקבל החלטה מהירה ולעיתים כל הדירות שראיתם יתמזגו בזיכרון שלכם לחלל אחד לא ברור. לכן, אחרי שאתם סוגרים עם בעל הבית, עשו סיבוב נוסף בדירה. צלמו לעצמכם פינות חשובות, תמדדו אזורים קריטיים ותחשבו פחות או יותר מה ילך לאן ומה עליכם לרכוש.

סוגיית הארגזים - אנחנו רכשנו מבעוד מועד ארגזים כי לא היה לנו סבלנות או זמן להתחיל לחפש ארגזים משומשים. במעבר הנוכחי רכשנו 40 ארגזים, מתוכם 20 גדולים יחסית עבור בגדים וחפצים שאינם שבירים ו-20 נוספים עבור כלי מטבח, כלי נוי, ספרים וכולי. זה הספיק לנו בדיוק עבור החפצים שלנו, כדי לתת לכם קנה מידה לכמות הארגזים שתצטרכו - אנחנו זוג + כלב בדירת שלושה חדרים מאובזרת יחסית.

עשו רשימת מלאי - מניסיון העבר ידענו כי המובילים רוצים לדעת כמה ארגזים יהיו, בנוסף צריך לציין מכשירי חשמל גדולים ומשמעותיים ורהיטים שממשיכים אתכם הלאה. שימו לב גם לרהיטים שיש לפנותם, מהדירה הנוכחית או מהדירה שאליה אתם עוברים.

הדברה - אחרי ניסיון טוב בעבר, החלטנו גם הפעם לעשות הדברה לפני שנכנסנו לדירה. מדובר בהשקעה קטנה יחסית ולאור העובדה שאינכם מכירים את הבניין ואת סביבתו, עדיף להשקיע ולא להצטער אחר כך. קחו בחשבון שאם יש לכם בעלי חיים או ילדים צריך להוציא אותם מהבית, לכן עדיף לעשות זאת לפני המעבר.

נקיונות וצבע - חשוב מאוד לעשות ניקיון יסודי בדירה לפני שאתם עוברים, כי יהיו אזורים שלאחר מכן לא תצליחו להגיע אליהם. גם את הצביעה כדאי להשלים לפני שהרהיטים שלכם תופסים את מקומם, אם לא תעשו זאת כנראה שזה כבר לא יקרה, וחבל.

תמיינו את החפצים שלכם - אל תהססו לזרוק או להעביר הלאה דברים שלא השתמשתם בהם בשנה האחרונה, זו הזדמנות טובה לעשות סדר ולמיין. במקרה שלנו לא הספקנו למיין הכל מבעוד מועד, אך הקפדנו לא להכניס שום דבר לארונות בדירה החדשה לפני שהחלטנו אם אנחנו צריכים אותו או שלא.

היום הגדול

המובילים - אנחנו עבדנו עם אותה חברת הובלות כבר בפעם השלישית, אז ידענו שאנחנו יכולים לסמוך עליהם. כשמגיעים לדירה החדשה צריך לדעת פחות או יותר מה הולך לאן כדי לכוון אותם איפה להניח את הדברים, כדי שאתם לא תצטרכו לעשות סחיבות מיותרות אחר כך.

אחרי שפורקים את הארגזים - אני יודעת שיש אנשים שאוהבים להערך עם כל האביזרים מראש, אבל מבחינתי חלק מהכיף אחרי המעבר זה להשאיר קצוות פתוחים. לפרוק את כל הארגזים, למצוא מקום לכל דבר ואז לגלות את הפינות הקטנות שדורשות תשומת לב וללכת להשלים את מה שצריך, למשל מסגרות לתמונות, עציצים, אביזרים למטבח ועוד.

הטיפ הכי חשוב בעיני (כמובן שהשארתי אותו לסוף…) - אל תצפו לסיים לסדר את הכל ביום אחד! תהיו סבלניים - קחו בחשבון שמעבר דירה זה תהליך, שמתחיל לפני שהמובילים דופקים בדלת וממשיך הרבה אחריו. אי אפשר להספיק הכל ביום אחד וכנראה שתחיו על ארגזים בערך שבוע. לכן אין צורך להתיש את עצמכם, תעשו הכל בקצב שלכם ותזכרו שזה יהיה שווה את הכל! בהצלחה!

מה הדבר הכי חשוב שלמדתם ממעבר הדירה האחרון שלכם? שתפו אותי בתגובות!

מחפשים דירה ורוצים להתייעץ? נמצאים לקראת מעבר וצריכים מעצבת פנים? פנו אלי.

© 2020 by Ofri Paz, OhsoFRee. Proudly created with Wix.com.

עופרי פז | עיצוב פנים וכתיבת תוכן