חמישה טיפים לקראת רכישת דירה

אם אתם קוראים את הבלוג, מקבלים את הניוזלטר ו/או עוקבים אחרי עמוד הפייסבוק שלי, אז כנראה שכבר ראיתם תמונות מהדירה החדשה של ההורים שלי בהרצליה, אותה זכיתי לעצב. חלקכם בטח גם קראתם את הכתבה שהתפרסמה על הדירה במאקו ליבינג, בה סיפרתי על התהליך מאחורי הקלעים ועל האלמנטים המיוחדים שבדירה. בבלוג לשמחתי יש לי אפשרות להרחיב קצת יותר, להכנס יותר לעומק ולפרק תהליך עיצוב שכזה, שנמשך משלב קניית הדירה, דרך השיפוץ עצמו ועד לאירוח בערבי שישי, לגורמים קטנים שלדעתי הופכים עת העיסוק שלי כמעצבת פנים למיוחד וכיפי כל כך. בגדול סדר הפוסטים לא יהיה כרונולוגי, אבל אני כן אתחיל בהתחלה - ברכישת הדירה.

תהליך של רכישת דירה הוא לרוב מאוד מאוד מאתגר, במיוחד עבור זוג שחי כמעט 40 שנה באותה דירה ולא התמודד עם סיטואציה שכזו עד אותו רגע. הם ציפו ומאוד רצו לעשות את זה מהר, ואני מניחה שהם דמיינו מעין סיפור אגדה רומנטי בו הדירה הראשונה שהם יראו תהיה הנסיכה שבה ישקיעו את מאמציהם. אבל המציאות היא קצת שונה,יש הרבה שיקולים שצריך לקחת בחשבון ובתהליך מעורבים הרבה רגשות וכן, גם כסף.

לשמחתי, בזכות היותי הבת של הלקוחות, הם שיתפו אותי בכל צעד וצעד בתהליך, עוד לפני שהתחיל, לכן ידעו שאני רוצה להיות מעורבת כבר בתהליך קבלת ההחלטות לפני רכישת הדירה על מנת שאוכל לתת להם דגשים. מתוך ניסיוני והכמות הנרחבת של הבתים והדירות שאני רואה, אני מגיעה לתהליך ממקום פחות רגשי ויותר פרקטי והפרספקטיבה שלי רחבה יותר. לכן כשהיו דירות בעלות פוטנציאל גבוה הצטרפתי אליהם לסיור והבעתי את דעתי. למרות שכל אחד מאיתנו שונה ולכל אחד צרכים, רצונות וחלומות שונים, אני עדיין חושבת שבגדול העקרונות לקבלת ההחלטה הם משותפים ודומים ולכן אחלוק את הנקודות העיקריות כאן אתכם. חמישה טיפים לקראת רכישת דירה לפני שיפוץ, בבקשה:

חלוקה - בגלל אילוצי תקציב, ידענו שלא נוכל להרוס את כל חלוקת הפנים, לפרק את כל הקירות והחיפויים ולבנות אותם מחדש. לכן היינו צריכים דירה שחלוקתה הבסיסית תתאים כמעט במלואה לצרכים שלהם. כדי לדעת מראש מהם אותם צרכים מסתוריים, כדאי להכין רשימה ולחלק אותה לסעיפי חובה, סעיפים רצויים וסעיפי בונוס - סעיפי חובה הם הבסיסיים, אלו שאם הם אינם מתקיימים בדירה אין מצב שתקחו אותה בחשבון, למשל מספר חדרי שינה, גודל מינימלי למטבח ומרפסת. סעיפים רצויים הם אלו שאפשר להסתדר בלעדיהם אבל שזו תהיה פשרה יחסית משמעותית, למשל קיומו של חדר עבודה נפרד, חדר רחצה נוסף וחדר ארונות. סעיפי בונוס הם אלו שלא ממש נכנסים לשיקולים אבל אם הם קיימים בדירה זה ממש ישמח אתכם, כמו למשל תריסים חשמליים בכל החלונות או פרקט בחדי השינה.

החלל צריך להכיל אתכם ולא להפך - הבית צריך לאפשר לכם לצקת לתוכו את הרגלי היומיום שלכם ולשדרג אותם, לא להכריח אתכם להתפשר על דברים שחשובים לכם. למשל - באחת הדירות שראינו, שהורי מאוד מאוד אהבו, החלל הציבורי היה יחסית קטן ובעל מבנה בעייתי. המטבח היה חדש, אסתטי ומאובזר אבל הסלון היה קטן משמעותית מהסלון בדירה המקורית שהם עזבו, מה שיכל להשפיע על הרגלי האירוח שלהם וגם על זמן האיכות שלהם כזוג. הם מרבים לארח וגם מאוד אוהבים לראות ביחד סרטים וסדרות, יש להם טלוויזיה גדולה עם מערכת סאונד איכותית ולכן כשראיתי את גודל הסלון ואת מיקום הטלוויזיה, בידיעה שלא נוכל לעשות שינויים מבניים משמעותיים, ידעתי שעבורי זה חיסרון גדול והמלצתי להם להמשיך לחפש. מתוך מחשבה על העתיד היה לנו חשוב לוודא גם כי המעברים בדירה נגישים, לכן דירות עם מסדרונות צרים וארוכים לא התאימו, גם גודל המטבח, מיקום פינת האוכל ומיקומו של חדר העבודה הפוטנציאלי היו שיקולים משמעותיים מאוד בתהליך קבלת ההחלטות.

תגדירו מראש את היקף השיפוץ - כבר בתחילת הדרך הסברתי להורי שזה מאוד נדיר למצוא דירה בה יוכלו פשוט לארוז מזוודות ולהכנס אליה, כפי שהיא, ללא שינויים כלל. במיוחד במקרה של אנשים בעלי נטייה עיצובית ואסתטית ובעלי טעם מגובש, כמוהם. לכן בחלק מהדירות בהן סיירנו שיקפתי להם את כמות השינויים שנצטרך לבצע ומה המשמעות שלהם מבחינת התקציב. ישנם בתים למשל בעלי פוטנציאל מובהק ושתחזוקתם טובה אך שהסגנון העיצובי שלהם אינו תואם את הסגנון שלכם, אם יש לכם סבלנות לחכות או שיש לכם אילוצי תקציב זו תהיה אופציה טובה. במקרה של הורי היה ברור שזה הזמן לשדרג את רמת החיים שלהם, זאת יחד עם התקציב הנתון הובילו להחלטה למצוא דירה שנוכל להלבישה מחדש, עם כמות מינימלית של הריסת קירות ושדרוגים מבניים.

מפרט טכני - נכון שעשינו שיפוץ ושדרוג יחסית משמעותי לתשתיות החשמל, התאורה ומיזוג האוויר, אבל כדי להגיע לתהליך מפוכחים עם פרופורציות נכונות לגבי עלויות, כדאי להדפיס את תכנית הדירה הפוטנציאלית ולסמן ולסמן עליה את נקודות החשמל, התאורה, השקעים, פתחי מיזוג האוויר, הברזים וכל תשתית אחרת שיכולה להשפיע על מחירי עבודת הקבלן ובעלי המקצוע בבית במהלך השיפוץ. זה הזמן גם להתייחס לרהיטים ומוצרי חשמל שאולי נשארים בדירה, למערכות כמו תריסים חשמליים, לאיכות ולעיצוב הדלתות ולאלמנטים נוספים שיכולים להשפיע על עלות המעבר, השיפוץ ועיצוב הדירה.

ה-X פקטור - האלמנט הזה שאי אפשר להסביר. תקראו לזה אנרגיה או בכל שם אחר, כשנכנסים לחלל מסוים מקבלים איזושהי תחושה באוויר וכשהיא נכונה מרגישים את זה מיד. כמו שכתבתי בכתבה למאקו "כשנכנסנו לדירה הזו בהרצליה הרגשתי את האווירה שבה וראיתי את האור ואת המבנה הנוח שלה ומיד יכולתי לדמיין אותם חיים, מבשלים, מארחים ונהנים בה." הורי הרגישו את אותה אווירה חיובית וכמו שאומרים על אהבה - כשזה זה פשוט יודעים.

נמצאים בתחילתו של תהליך דומה? צריכים ליווי, חוות דעת וייעוץ לקראת רכישת דירה? צרו איתי קשר דרך כאן.

© 2020 by Ofri Paz, OhsoFRee. Proudly created with Wix.com.

עופרי פז | עיצוב פנים וכתיבת תוכן