מהמטבח באהבה - עיצוב מטבח בדירה בהרצליה

בחצי שנה האחרונה חלק נכבד מהלו"ז שלי הוקדש לכל מה שקשור למטבחים בזכות הספר "מטבח ישראלי" שיצא לחנויות לפני קצת יותר מחודש. עבדתי על הספר חלק מהצוות הנפלא של שרון היבש, חבורת בנות איכותיות שהן לפני הכל חברות טובות ואחר כך נשות תוכן, שרוצות להפיץ לעולם את כל היופי והכיף שבעיצוב, לתת טיפים על הדרך ולחשוף פרויקטים מדהימים שקרמו עור וגידים ממש כאן בארץ, מתחת לאף שלכם, על ידי מעצבי פנים ואדריכלים מוכשרים. חלק מהתפקיד שלי בצוות הוא לראיין את מעצבי הפנים והאדריכלים לגבי הפרויקטים והמטבחים שהם עיצבו, להבין ממה כל דבר עשוי, לבדוק למה הם עיצבו את המטבח כך ולא אחרת, לשאול מה היו הדרישות והחלומות של הלקוחות שלהם וללמוד כיצד ניתן לפרוץ את התבנית המעט משעממת של מטבחים ובכל זאת ליצור חלל מעניין, חדשני ויפה, שעדיין נוח לבשל בו.

על הפרויקטים שבספר אני לא ארחיב, כי אני אשמח שתלכו לחנות ותקנו את הספר (תאמינו לי, אם אתם אוהבים עיצוב אז כדאי לכם!) אבל אני כן ארחיב על אחד מהפרויקטים שלי ואספר עליו הפעם מנקודת המבט המטבחית.

המטבח הקיים בדירה הזו היה יחסית במצב טוב, אמנם לא הכי חדשני או הכי פרקטי, אבל מטעמי תקציב שקלנו בתחילת הדרך להשאיר אותו (אתם יכולים לראות אותו כאן). יחד עם זאת, מתוך הכרות אישית ועמוקה עם הלקוחות, אמא ואבא שלי, ידעתי שהמטבח כאן הוא מרכיב משמעותי בתבשיל. הם חידשו את המטבח בדירה הקודמת שלהם לפני כמה שנים והיו מאוד מרוצים, לכן המטבח בדירה החדשה היה צריך להיות יפה, נוח פונקציונלי וכיפי לפחות כמוהו. מכאן שלמרות ההתלבטות החלטנו כן להחליף את המטבח, שלא היה בו מזווה, שלא כל כך התאים לשפה העיצובית שניסינו ליצור בחלל המחודש ובעיקר שלא ניצל כמו שצריך את החלל הנתון.

מכאן עברתי לשולחן השרטוטים (כלומר למחשב שלי) ושיחקתי עם התכנית של המטבח כאשר האתגר העיקרי היה לשלב בחלל הקטן מזווה. אחרי כמה אופציות זו הייתה הנבחרת:

תכנית

חזיתות

את המקרר "דחפתי" החוצה לנישה חדשה שמצדה השני נמצאת הכניסה לבית ובמקומו מיקמתי את המזווה, כך למעשה הגדלתי מעט את המטבח והצלחתי לשלב בו את כל המרכיבים הנחוצים בצורה נוחה. החשש העיקרי שלי היה המעבר בין פינת האוכל למטבח, כפי שאפשר לראות בתכנית, הקיר שהוספתי ממשיך קיר אלכסוני בדירה באופן שמצמצם מעט את המעבר. בסופו של דבר החלטנו ללכת על זה, למרות שהקיר החדש משאיר את המטבח יחסית סגור לחלל הציבורי, כדי לא להתפשר על נושא האחסון והפרקטיקה. במציאות המעבר בהחלט מספק ומיקמנו פינת אוכל מזכוכית ששומרת על קלילות וזרימה.

את שתי החזיתות העיקריות משלים דלפק קטן שכולל יחידת אחסון, שהותאמה לסירים גדולים במיוחד, ומקום נוח לזוג כיסאות, שמתאימים בדיוק לקפה של הבוקר.

מכאן התכוננו לבחירת חומרים ולסגירה של המטבח בחברת מטבחים (אביבי). הורי ידעו שהם רוצים מטבח לבן ובמקרה זה הסכמתי אתם. עקרונית אני מאוד בעד תעוזה ובחירה בגוונים פחות שגרתיים, אבל כשחלל המטבח יחסית מצומצם, צריך להכיל המון ארונות ומכשירים ומואר בעזרת חלון אחד לא כל כך גדול, אז עדיף ללכת על גוון בהיר.

איך בכל זאת מכניסים קצת אופי ועניין למטבח לבן?

חיפוי קיר - אמא שלי אמרה לי בתחילת הדרך שהיא לא רוצה בית כמו של כולם, היא רוצה משהו אחר, שבכל חלל יהיה לפחות אלמנט אחד ייחודי. אלו כמובן מסוג האתגרים שאני אוהבת, מאוד. בגלל שידעתי שצבע הארונות לא יהיה האלמנט הייחודי כאן, החלטתי לגוון בחיפוי הקיר. כשהגענו לחנות (Hezibank) לא חיפשתי משהו ספציפי, הייתי פתוחה לרעיונות ולהפתעות, ומזל שכך. במקרה הציגו בפנינו את אריחי הזכוכית הללו, שמגיעים בשלושה גוונים ובגימור מט. הם היו כל כך חדשים שאפילו לא הספיקו להוציא אותם מהארגזים, תוך כדי שפתחו עבורנו את האריזות כבר התחלתי להדגים להורי איך שילוב של שלושת הגוונים יכול להראות. הם התלהבו ומיד ידענו שזה זה.

המקרה הזה הוא דוגמה מעולה לקסם שקורה במהלך תהליך עיצוב, בו לפעמים חשיבה פתוחה ובלתי מקובעת יכולה להוביל למקומות נפלאים ולפתרונות יצירתיים שמקפיצים את התוצאה הסופית.

אחרי שבחרנו את הדגם באופן עקרוני חזרתי לשולחן הסקיצות כדי לבחון מה האופציה הטובה ביותר לפריסת האריחים על הקיר. הכנתי ארבע אופציות שמתייחסות לפריסה סימטרית או א-סימטרית על הקיר וגם לחלוקת הצבעים. כשראינו את האופציות אחת לצד השנייה הבחירה הייתה לנו מאוד ברורה, למרות שהורי מעט חששו הם סמכו עלי וידענו שהולכים על זה.

קונטרסט - בעזרת בחירת חיפוי הקיר והגדרת פלטת גוונים של לבן-שחור-אפור יכלנו לשחק עם הידיות, הברז, הכיור והאקססוריז כדי להדגיש את הקונטרסט שבין הגוונים הכהים לבהירים וליצור איזון והרמוניה ביניהם. בחרנו ידיות שחורות בקו נקי (עליהן הרחבתי גם כאן), ברז לבן, כיור שחור, שני גופי תאורה מקרמיקה מעל האי (קרני תכלת), כיסאות שחורים (Pas Normal) ואקססוריז בצבעים תואמים בשילוב זכוכית וקרמיקה.

מה האלמנט הייחודי במטבח שלכם?

אם הייתם יכולים עכשיו לשפץ את המטבח, במה הייתם משקיעים?

ספרו לי בתגובות!

© 2020 by Ofri Paz, OhsoFRee. Proudly created with Wix.com.

עופרי פז | עיצוב פנים וכתיבת תוכן