כוכב הצפון | איך למצוא את דרככם בחנויות עיצוב

לפני מספר שבועות השתתפתי בפרויקט מגניב של ביתילי, במסגרתו אדריכלים, מעצבי פנים ובלוגרים הוזמנו לעצב חלל בסניף של הרשת. כל אחד מאיתנו קיבל חלל ריק של כ-9 מ"ר והיינו צריכים לבחור רהיטים ואביזרים מהתצוגה בסניף כדי להלביש אותו לפי הסגנון האישי שלנו.

כמובן שמיד כשקיבלתי את ההודעה לגבי הפרויקט הסכמתי בשמחה בלי לשאול יותר מדי שאלות. כי בגדול, זה מאוד דומה למה שאני עושה ביומיום כמעצבת פנים, כסטייליסטית וכבלוגרית. חלק נכבד מהעיסוק שלי הוא להסתובב ולשוטט בין חנויות ואתרים של אלמנטים מכל הצורות, הגדלים והמינים - חיפויים, ריצופים, דלתות, ברזים, ידיות, שטיחים, כריות, וילונות, רהיטים, גופי תאורה, אקססוריז ועוד ועוד, ולבחור בכל פעם את הדבר הנכון ביותר עבור הלקוח, הפרויקט או הפוסט שלי.

אבל פה זה נהיה קצת טריקי.

כי מה זה בעצם הדבר הנכון? ולמה דבר אחד נכון יותר מאחר? לפי מה מחליטים?

למצוא את הצפון בין כל החנויות והספקים זאת משימה בפני עצמה, ואז, כשבחרנו את החנות שמתאימה לנו, גם להצליח לבחור בין כל המגוון האדיר שפרוס בפנינו זו משימה נוספת, מאתגרת לא פחות. בתחילת דרכו של הבלוג כתבתי פוסט על מציאת הסגנון האישי שמתאים לנו בתוך כל העושר שיש שם בחוץ, ואני עדיין חושבת שהוא רלוונטי וחשוב לכל מי שבונה, משפץ או אפילו בוחר לשדרג או להלביש חלל אחד בבית.

בפוסט הנוכחי, בהשראת הפרויקט של ביתילי, אשתף אתכם את באופן שבו אני מתנהלת בחנויות עיצוב. מבחינתי הוא כמו האח הקטן של הפוסט הקודם, כי אם בפוסט ההוא הובלתי אתכם להתמקדות בסגנון ובצבעוניות ספציפית מתוך כל הסגנונות והצבעים שבעולם, פה אנחנו לוקחים את זה צעד קדימה לקראת הקניות עצמן ומנסים ליישם את מה שלמדנו לכדי יצירת חלל מגובש והרמוני שתואם את האהבות והסגנונות שלנו.

לפני הכל - שלב ההכנות

לפני שאני בכלל יוצאת מהבית ומגיעה לחנויות, אני עושה את כל ההכנות הנדרשות, כדי שימי הרכישות יהיו הכי יעילים, מדויקים ונעימים שאפשר. לפי אופי וסוג הפרויקט אני מכינה תכניות כדי שיהיו לי המידות והכמויות הדרושות, רשימות רכש כדי שיהיה ברור לי וללקוחות שלי אילו פריטים בגדול אנחנו מחפשים. וכם מכינה מבעוד מועד לוחות השראה, שמאוד עוזרים לי למקד את הסגנון, החומרים והצבעים של הפריטים. בנוסף, אני ממליצה לעשות ביקור וירטואלי באתרים ובעמודי הרשתות החברתיות של החנויות והספקים, כדי שתוכלו להתרשם מהסגנון, מהמבחר ומהמוצרים החדשים שהם מציעים. עכשיו אני יכולה לשנס מותניים, להניע את האוטו ולהתחיל בקניות.

צעד ראשון - שלב הספוג

בין אם מדובר בחנות שאני כבר מכירה או בחנות שאני נמצאת בה בפעם הראשונה, אני מסתובבת בין הפריטים והמעברים ורק מסתכלת. בוחנת מה חדש, מה מדבר אלי, מה מתאים לצורך הנוכחי שלי ומתחילה לסמן לעצמי נקודות עניין בחנות.

בכל פעם שאגיע לחנות כזו, כנראה שאשים לב לפריטים ספציפיים ואחרים מאלו שראיתי בביקור הקודם שלי. הסיבה לכך פשוטה - בכל סיבוב כזה, הראש וכיוון המחשבה שלי מאוד מכוונים לצרכים שלי עבור הפרויקט הספציפי. לכן, אם אני מעצבת למשל חדר עבודה, אז כנראה שאסנן מראש את כל מה שקשור לפינות אוכל ולחדרי רחצה, כדי להשאיר את הדמיון והמחשבות פנויים לסיבה שלשמה התכנסנו. לכן, גם כשאני מגיעה לחנות שאני כבר מכירה, אשוטט ואתן לעצמי לספוג את המלאי.

צעד שני - שלב הסינון

בשלב הזה כבר נחשפתי לפחות פעם אחת לכל הפריטים ואני מתחילה להפעיל שיקול דעת - מה מתחבר לשפה העיצובית שאני מנסה ליצור בפרויקט? מה מתכתב עם פלטת הצבעים והחומרים שבחרתי? וגם, לא פחות חשוב, מה מתאים לתקציב שלי?

כדי להתחיל לקבל החלטות אני מתחילה מהאלמנטים הגדולים, המהותיים והיקרים יותר. בדרך כלל יהיה מדובר ברהיט כלשהו, בעל נוכחות, שנותן את הטון ליתר הבחירות. במקרה של ביתילי, לא היה לי לקוח ספציפי או תקציב, לכן האופציות היו לגמרי פתוחות בפני ללא מגבלות. בשלב הספוג הראשוני תפסו את עיני ההדומים המרופדים מסדרת נורם, שמגיעים במספר גוונים נעימים של כחול וירוק ובגדלים משתנים. בחלל קטן, כמו זה שעמד לרשותנו, הדומים כאלו, שניתן להזיז באופן חופשי בחלל ולהשתמש בהם גם לישיבה וגם כתחליף לשולחן קפה מסורתי, נראו לי אידיאליים, מה גם שהצבעוניות שלהם פשוט קרצה לי.

לכן בשלב הסינון החלטתי לבנות סביבם את יתר העיצוב, כאשר חיפשתי להדגיש את הגוונים שלהם ולאזן אותם עם עץ וגווני חול חמימים. בגלל שעיצבתי חלל סלוני, השלב הבא היה לבחור את אלמנט הישיבה. במקום ספה גדולה ומסיבית צדו את עיני ספסל קליל וכורסה נמוכה, שהיו בדיוק בגוונים שחיפשתי. על מנת למשוך את העין גם לצד השמאלי של החלל וכדי להוסיף אלמנט של גובה, בחרתי יחידת מדפים, אותה העמדתי בצמידות לקיר האחורי. ספרייה כזו יכולה להעשיר משמעותית את החלל ולהוסיף לו עומק ושכבתיות, מוזמנים לקבל טיפים איך לארגן את הספרים והחפצים כאן.

במקרה הספציפי הזה יכולתי להזיז פיזית את כל הפריטים שרציתי ולרכזם באזור אחד בחנות, זה עזר לי מאוד להתמקד ולהמשיך לבחירת האלמנטים הקטנים יותר ופריטי הטקסטיל. בדרך כלל אין לנו את הפריביליגיה הזו, לכן אני מבקשת רשות מאיש הקשר שלי בחנות לצלם את הפריטים השונים. נכון, הכל נמצא סביבי באותו חלל, אבל קחו בחשבון שרבות מהחנויות הללו משתרעות על פני מטרים רבועים רבים, ויכול מאוד להיות שהספה שבחרתם לא תהיה בטווח הראייה שלכם כשאתם בוחרים את השטיח או את המנורה.

צעד שלישי - שלב השכבות

הלבשת חלל היא עבודה בשכבות. שכבת הבסיס היא הקירות, הרצפה והתקרה, מעליה שכבת הרהיטים והדובדבן שבקצפת הם האקססוריז. זה השלב שבו אנחנו יכולים להתנסות ולהתלבט עד שזה נראה לנו מושלם. בגלל שמדובר בפריטים קטנים וקלים יותר, ניתן בקלות להורידם מהמדפים, להניחם זה לצד זה ולשחק איתם עד לשביעות רצוננו. כך תוכלו למשל לבחור את כריות הנוי, את השטיח, את העציצים ואת הכלים הדקורטיביים שיונחו על שולחן הסלון ועל המדפים.

כדי לדעת אילו אביזרים אני צריכה, אני חושבת איפה בחלל יש לי פינות ריקות שדורשות תשומת לב, במקרה הזה למשל היה את צד ימין של החלל, שבעיני דרש אלמנט גבוה יחסית ולכן בחרתי במנורה עומדת ובעציץ גדול. כמו כן הרגשתי שצריך אלמנט נוסף לצד הכורסה ולא רציתי שולחן צד (שלושה הדומים שיכולים לתפקד גם כשולחנות קטנים זה מספיק בעיני), לכן בחרתי בשני סלי קש, שניתן להניח בהם עיתונים, מגזינים, צעצועים וכרבוליות, כל אחד לפי צרכיו. בקטגוריית הטקסטיל בחרתי כרית מאורכת בגוון שמשלים את ההדומים, אותה הנחתי על הספסל, עבור הכורסה בחרתי כרית נוספת עם טקסטורה שמיד התחברתי אליה. את הנבחרת השלים שטיח קילים, שבלי להתכוון מכיל גם את הגוונים החמימים וגם את אלו הקרירים ששילבתי כאן.

בבחירת האביזרים המשלימים וחפצי הנוי, אני לוקחת בחשבון את המשטחים השונים שנוצרים לי, כמו המדפים, השידות והשולחנות, שתמיד דורשים איזושהי תשומת לב של אבזור מדויק. כאן חיפשתי משהו להניח על ההדום הגדול ובחרתי במגש עם כלים, כי הרי לא נניח כוסות, צלחות וחפצים ישירות על ההדום המרופד. בנוסף בחרתי אביזרים דקורטיביים כדי לארגנם על מדפי הספרייה, בפרויקט ביתי הייתי משלימה אותם עם הרבה ספרים ומסדרת אותם לפי צבעים, כמובן.

צעד רביעי - שלב המחויבות

בפרויקט הזה, לצערי, נאלצנו לפרק מיד את החלל כדי לפנות אותו למעצבים שהגיעו אחרי, אך במציאות זהו השלב שבו אנחנו ניגשים לביצוע הזמנה ו/או רכישה. אני ממליצה תמיד לכל הלקוחות שלי להגיע לחנויות עם תקציב מוגדר, כי אחרת מאוד קל לאבד את הצפון. כדי שלא יהיו לכם הפתעות בשלב הזה, כדאי לבדוק את מחירי הפריטים בשלבי הסינון הקודמים, וכך תקבלו איזושהי הערכה עקרונית של הסיכום הסופי. אם מדובר בחנויות של חיפויים, ריצופים, פרקטים וכדומה, קחו בחשבון שהמחיר הסופי תלוי כמובן בכמות חומרי הגלם שאתם מזמינים, שנקבעת לפי המטרים הרבועים של החלל שלכם, אך כבר כשאתם מסתובבים בחנות תוכלו לבדוק את המחיר למ"ר וכך להשוות בין מוצרים שונים מאותה משפחה.

יכול להיות שלא כל הפריטים שעלו לגמר בשלבים הקודמים יגיעו לקו הסיום בשלב הנוכחי. בין אם זה בגלל תקציב ובין אם בגלל שאתם לא שלמים עם חלק מהאלמנטים, אל דאגה. לא חייבים לקבל את כל ההחלטות בבת אחת וגם לא תמיד רוכשים את כל הפריטים הדרושים באותה חנות, לעיתים חלק מהכיף זה הליקוט של המוצרים אצל כמה מעצבים, חנויות וספקים וכך נוצרים שילובים מפתיעים ומעניינים.

עכשיו כל מה שנשאר לכם לעשות זה לראות את הסרטון שמדגים את הלבשת החלל בביתילי, מחלל ריק לסלון ביתי צעיר וכיפי. זו גם ההזדמנות להגיד שוב תודה לכל הצוות, שנתן לי הזדמנות להשתתף והפך את ההתנסות לחוויה מהנה ויצירתית.

© 2020 by Ofri Paz, OhsoFRee. Proudly created with Wix.com.

עופרי פז | עיצוב פנים וכתיבת תוכן