למה אני אוהבת לוחות השראה

השראה עיצובית יכולה להיות מאוד חמקמקה. נדיר מאוד שכיום מישהו ימציא משהו חדש לגמרי, שלא דומה לשום דבר שראינו בעבר וכולנו מתבססים על דברים שראינו ואהבנו, שתייקנו איפשהו אצלנו בראש ושנביא לידי ביטוי בזמן הנכון ובמקום הנכון. השאלה שמנחה אותי במהלך העבודה היא איך משתמשים ברעיונות ובהשראות האלו באופן נכון ומושכל, שמתאים לנו, לסגנון שלנו ולבית שלנו. איך מדלגים בקלילות מעל כל המלכודות המפתות כדי לא להפוך לקורבנות של טרנדים ואיך מצליחים להשתמש בהשראות האלו כפלסטלינה, כחומר גלם ליצירה ולא כמוצר מוגמר שמכתיב לנו איך ומה לעשות. בסדנה החדשה שלי שעוסקת בעיצוב לוחות השראה דיגיטליים אדבר בדיוק על זה, אבל לפני כן, אנקדוטה קצרה -

בתחילת הדרך שלי כמעצבת פנים פנו אלי לקוחות שרצו לשפץ את הבית בשלבים, כאשר השלב הראשון היה החדר של הבן שלהם. לפגישה הראשונית הם באו עם כמה תמונות של חדרים שאהבו ואני ניסיתי לקחת את האלמנטים המוצלחים מכל אחת ולהביאם לידי ביטוי באופן חדש ומעניין בחדר הזה. אחרי כמה פינג פונגים של התכתבויות ושיחות הבנתי שהם רוצים לקבל חדר בדיוק כמו שהם ראו באחת התמונות. מעבר לכך שהיו פערים משמעותיים בין הגודל של החדר שבתמונה לבין זה המציאותי, הבנתי שהם לא צריכים מעצבת אלא ביצועיסטים, שיעתיקו את גווני החדר, מדבקת הקיר והנגרות בדיוק כפי שהם ולכן החלטנו להיפרד כידידים.

מהעתקה להשראה

השראה אחת ספציפית שמתכננים סביבה מובילה בדרך כלל לתופעה של "העתק - הדבק" ולא לחיפוש, לבדיקה ולחקירה של סגנון אישי. הפינטרסט שלי מתפקד כלוח אינסופי של רעיונות, אליו אני מוסיפה כל מני חללים, רהיטים, מבנים ומוצרים שהצליחו לגרום אצלי לאיזשהו ניצוץ, לתחושה שאני רואה משהו חדש שעוד לא הכרתי ושאולי ארצה לחקור יום אחד גם בפרויקטים שלי או בפוסט חדש בבלוג. מצד אחד זה כיף גדול שיש כל כך הרבה רעיונות טובים וחללים מעוררי השראה שם בחוץ, מצד שני אני תמיד מעדיפה לתת לדברים שאני מעצבת את הפרשנות שלי. הם לא עוברים בדיוק כפי שהם לתכנת השרטוט או ההדמיה ותמיד יקבלו איזשהו פילטר, שלוקח בחשבון גם את הלקוח שלי, את הסגנון שלו, את מבנה וגודל החלל הנתון, את התקציב, את פלטת החומרים והצבעים של הפרויקט וגם את טביעת היד שלי.

עבורי כל הכיף בעבודה זה לקחת השראות ורעיונות מכל מני מקומות ולחבר ביניהם למשהו חדש שהלקוחות שלי אפילו לא יכלו לדמיין לפני שהם הגיעו אלי. לכן אני מעדיפה ללקט מגוון השראות שיש להן קווי דמיון ואלמנטים משותפים ולהשתמש בהן כקרש קפיצה יצירתי לקראת העיצוב שלי. זו גם הסיבה שברוב הכתבות שלי במאקו ליבינג אני לא מתמקדת בבית או במעצב ספציפי, אלא מחפשת מגוון של פרויקטים ומוצרים מעניינים, חדשניים ויצירתיים סביב נושא מרכזי.

לכן אני אוהבת להשתמש בלוחות השראה.

בעיקר בשלבים הראשוניים של העיצוב וההלבשה, בהם אנו עדיין מחפשים, בודקים, בוחנים ומנסים דברים שונים. לעומת הפינטרסט, גודלו של לוח ההשראה מוגבל ולכן הוא דורש מאיתנו להתחיל לקבל החלטות ולתעדף בין אינספור התמונות שעומדות לרשותנו. לוחות ההשראה מאפשרים לנו לשים את התמונות אחד ליד השנייה ולשאול את עצמנו האם יש להן שפה משותפת והאם הן יכולות להיות חלק מאותו מרחב. לפעמים התוצאה תפתיע אותנו ונקבל משהו שלא ציפינו לו ובחלק מהמקרים דווקא נגלה כי מה שחשבנו לא מסתדר ונחשב את המסלול שלנו מחדש.

כדי לתת לכם דוגמה למה אני מתכוונת הכנתי לוח השראה לעיצוב סלון בסגנון בוהו שיק.

הבחירה בסגנון הגיעה בעקבות סדנה נפלאה שבה השתתפתי לפני כמה שבועות של גלי מאור ונעמי ים סוף שהתקיימה ממש קרוב אלי בגבעתיים, שם למדתי לראשונה את טכניקות המקרמה והעברת הדפס לעץ. האווירה בסדנה היתה קסומה במיוחד, הגיעו בלוגריות ומעצבות נוספות, החלל מסביב היה מקושט באלמנטים ממקרמה ומעץ שגלי ונעמי מעצבות, מייצרות ומוכרות והתוצאה האישית שהכנתי במו ידי תלויה אצלי בכניסה ומקבלת את פני כל יום כשאני חוזרת הביתה. מעבר לכך שהטכניקות פשוטות מאוד ליישום וכבר יש לי המון רעיונות איך למנף אותן לפרויקטים נוספים בבית שלי ובבתים של אחרים, התחברתי מאוד לשפה המשותפת של גלי ונעמי, לחומרים הטבעיים שהן משתמשות בהן ולמראה הרך והנעים שנוצר.

שילוב העץ והמקרמה החזיר אותי לסגנון הבוהו שיק, שמתאים בעיני במיוחד לימי החורף הקרירים, בזכות התחושה החמימה והביתית שהוא משרה בחלל. למי שלא מכיר ושואל את עצמו מזה בוהו שיק, אסביר בקצרה שמקורו של הסגנון במילה בוהמייני, שבדרך כלל מתייחסת לאנשי רוח, אמנים ונוודים ולתחושת חופש וקלילות שלא תלויה במקום או בזמן ספציפיים. בהתאם, הסגנון הזה מאוד אישי ואקלקטי, הוא לא מתאים למי שחובב סימטריה וניקיון צורני ומאופיין בדרך כלל בהרבה טקסטיל, הרבה טקסטורות, הרבה הדפסים, הרבה חומרים טבעיים וצמחייה ומראה מאוד יומיומי ואפילו מעט זרוק. באופן אישי אני אוהבת את השילוב בין הרוך של הטקסטיל למראה המחוספס יותר של העץ והברזל שבדרך כלל בא לידי ביטוי בחללים שמעוצבים בסגנון הזה, ובאופן כללי תמיד אוהבת לשלב בין טקסטילים והדפסים לעומת בחירה בסט חזרתי וידוע מראש.

בלוח ההשראה הזה שילבתי תמונות שצילמתי במהלך סיורים בחנויות יחד עם מוצרים נוספים שמצאתי ברשת וכמובן מוצרים של נעמי ושל גלי, שהיו הבסיס שממנו לוח ההשראה הזה נולד.

התוצאה לא זרוקה ופרועה כמו חלק מהחללים שמעוצבים תחת הסגנון הזה, אלא מתאימה יותר לסגנון האישי שלי, מוסיפה למיקס גם נגיעות של עיצוב מודרני וסקנדינבי ויכולה להתאים אפילו לשדרוג של דירה שכורה או של עיצוב קיים שזקוקים לנגיעה רעננה וחדשה. כפי שציינתי קודם, חלק מההשראות ומהמוצרים שאספתי להכנת הלוח לא נכנסו, כי תוך כדי עבודה ראיתי שהם לא משתלבים אחד עם השני. אז מה כן נכנס? הפופים הנהדרים והרהיטים המשלימים של פוזיטיב, שטיח גיאומטרי של פה נורמל, יד עץ ענוגה של Hay, כרית מוצלחת במיוחד של Urban Outfitters (שאגב, הפכו לשם דבר בסגנון הבוהו שיק), מדף מקרמה של נעמי ים סוף, מקבץ הדפסים על עץ של גלי מאור בעלת המותג "גלי אהבה ממבט ראשון", וגוף תאורה מושלם שתפס את עיני בביקור בקנה קש.

את לוח ההשראה הכנתי בעזרת אפליקציה חינמית שהופכת את עיצוב הלוח לפשוט ונוח, אם אתם רוצים ללמוד להכין כאלו בעצמכם, להכיר עוד שימושים וסוגים של לוחות השראה ולפתח עין ביקורתית כדי להתאים נכון וטוב יותר בין חומרים, צבעים ואלמנטים, אני מזמינה אתכם להרשם לסדנה שלי.

הסדנאות מתאימות לבעלי/ות עסקים בתחום העיצוב והלייפסטייל, לחובבי/ות עיצוב ולכל מי שרוצה להלביש ולשדרג את הבית בכוחות עצמו/ה. במסגרת הסדנה נבין את היתרונות של לוחות ההשראה ונלמד לעבוד עם שלוש תכנות חינמיות להכנת לוחות יצירתיים ויפים בקלות ובזריזות. מוזמנים לקרוא עוד ולהרשם כאן.

© 2020 by Ofri Paz, OhsoFRee. Proudly created with Wix.com.

עופרי פז | עיצוב פנים וכתיבת תוכן