שמרו על השקט | 8 טיפים לארגון הספרייה הביתית

הלכתי ללמוד עיצוב פנים בשנקר כי רציתי להיות מעצבת פנים. נשמע הגיוני, לא? רציתי לעצב בתים, דירות, חנויות, משרדים, מסעדות ואפילו מיצגים זמניים כמו תפאורות, חלונות ראווה ותערוכות. כל אלו נהדרים ונפלאים אבל לצידם התפתחו כל מני עיסוקים משלימים ומשיקים, כאלו שאפילו לא דמיינתי שאעסוק בהם כשניסיתי לחשוב איך חייה של מעצבת פנים נראים. לאט לאט הבנתי שאני מאוד אוהבת את הרב-תחומיות הזו, שמאפשרת לכל מני עיסוקים לחיות ביחד בשלום ובשלווה, ויותר מזה - בסיפוק גדול. אחד מהעיסוקים הללו, אלו שהתפתחו על הדרך אפילו בלי שתכננתי, הוא סטיילינג לצילומים.

מה זה בעצם אומר להיות סטייליסטית לצילומים?

טוב ששאלתם! זה אומר שאני מגיעה יחד עם מי שתכנן ועיצב את הבית כדי לסדר אותו לקראת יום הצילום, שנועד עבור תיק העבודות של האדריכל או של מעצב הפנים ולרוב מוביל גם לפרסום הפרויקט במגזינים כאלו ואחרים.

תכנון ועיצוב: גיא עזריאלי, צילום: שי אפשטיין

יש הבדל מאוד גדול בין נראות הבית ביומיום לבין הכנתו ליום צילום.

בהרצאות שאני נותנת בנושא אני מסבירה שביום צילום הבית הוא כמו דוגמנית, אין ויכוח על כך שהנתונים הטבעיים שלה טובים, אבל אפילו דוגמנית העל הגדולה ביותר עוברת שעות של איפור, שיער וסטיילינג לקראת צילומים. באותו אופן אני עובדת ביחד עם הצלמ/ת כדי לסדר את הבית כדי שיהיה הכי פוטוגני שרק אפשר. זה מתחיל בהוצאת כל הכלים מהכיור במטבח, ממשיך לסינון כמויות הצעצועים והמשחקים בחדרי הילדים ומסתיים בהנחת הפריט הנכון במקום הנכון כדי ליצור פריים מאוזן, יפה ונעים שיבליט באופן הנכון ביותר את העבודה של האדריכל ו/או המעצב.

בימי צילום כאלו אני מוצאת את עצמי הרבה פעמים מדברת עם דיירי הבית ועם הקולגות שלי על התחושה שספריות הן סוג של אובססיה עבורי, שאם יש לי מספיק זמן אז אני אוציא את כל הספרים ואארגן אותם מחדש על המדפים ושאני לא אהיה שקטה עד שהן מסודרות לתפארת.

תכנון ועיצוב: עדי כיטוב, צילום: טל ניסים

כי אני אוהבת ספריות!

ספרים זה תרבות, זה זמן איכות לעצמך עם מחשבות וסיפורים, זה ערך, זה עושר ואושר. לכן אם יש לכם אוסף ספרים, והגודל לא קובע במקרה הזה, הציגו אותו לראווה במקום בולט באחד מחדרי הבית. מעבר למקום החשוב של הספרים בתרבות שלנו, עבורי כמעצבת לתכנן ספרייה זה כיף אדיר! בספריות יש חופש יצירתי די גדול של פרופורציות, של צורות, של חומרים, של צבעים, של יחס בין מדפים פתוחים וסגורים, של ידיות ושל פרטים. אחרי התכנון, העיצוב והביצוע, אני אוהבת גם להלביש ספריות, לשלב בין מסגרות לתמונות, עציצים, מזכרות וחפצים יפים לבין שורות הספרים וליצור סיפור אחד גדול על גבי הקיר.

וגם כי לספריות יש השפעה גדולה מאוד על המראה של החלל.

הן בדרך כלל גדולות ולעתים אפילו מעטרות קירות שלמים, מקצה לקצה ומרצפה ולתקרה, הנוכחות שלהן מאוד משמעותית בחדר ואתם תופתעו לראות את ההבדל שנוצר בחלל כולו בעקבות ארגון הספרייה. כשהספרייה דחוסה בספרים מכל המינים, הגדלים והצבעים, כשמעמיסים על המדפים כמה שיותר ספרים שמונחים בערימות אחד על השני וכשאין תשומת לב לאופן שבו הספרים וחפצי הדקורציה מסודרים, החלל יראה מבולגן ועמוס. לעומת זאת, כאשר מקדישים תשומת לב לאופן העמדת הספרים, לחלוקה פרופורציונלית שלהם על גבי המדפים ולשילוב נכון של חפצי נוי, התחושה תהיה הרמונית, נעימה ותשרה אווירה של שקט ונינוחות בחלל. כבר כתבתי בעבר פוסט על ארגון המדפים בבית והוא בהחלט משלים את הפוסט הזה, אבל אם הפוסט הקודם התמקד בבחירת קונספט לבחירת האביזרים וליצירת שפה משותפת ביניהם, הפעם, לכבוד יום ארגון הבית שחל החודש, אני רוצה לדבר על סידור הספרייה ולהדגים איך בכמה צעדים יחסית פשוטים אפשר לשנות את המראה שלה מקצה לקצה.

צילום: טל ניסים

אביזרים: פה נורמל, זארה הום

סדרו את הספרים לפי גודל

זה הבסיס הבלתי מעורער לספרייה מאורגנת, במקום גרף משוגע שעולה ויורד בלי הכרה בין הספרים הקטנים של הוצאת עם עובד לבין ספרי העיון הגדולים וכל מה שנמצא בין לבין, ארגנו גרף אחיד שמתחיל בספר הגדול ביותר במדף ועד לספר הקטן ביותר. אם יש לכם הרבה ספרים של הוצאה מסוימת רצוי למקמם בצמידות כי הם לרוב יהיו באותו גודל, כמו כן, רצוי שהספרים הכי גדולים לא יחלקו מדף עם אלו הכי קטנים, אלא להפרידם למדפים שונים כדי ליצור גרף מתון ולא תלול מדי.

עיצוב וביצוע נגרות: דני הנקר, צילום: הגר דופלט

שטיח: פה נורמל

סדרו את הספרים לפי צבע

זה אמנם נשמע קצת "למתקדמים" אבל אני מבטיחה שזה פרויקט ששווה את המאמץ! הורידו את הספרים מהמדפים וארגנו אותם בערימות של משפחות צבעים על פי צבע הכריכה, למשל צהובים וכתומים, אדומים וורודים, כחולים וירוקים, לבנים ואפורים, שחורים וכולי. אחר כך החזירו אותם למדפים לפי צבעים, כמובן שגם כאן יש להקפיד לסדר גם לפי גודל, שני הדברים אינם סותרים זה את זה! הפרפקציוניסטים שביניכם כנראה יהיו חייבים להבחין בין גוונים כהים לבהירים ולייצר הדרגתיות בין הכריכה הכהה ביותר לבין זו הבהירה ביותר עבור כל גוון, בספריות גדולות שיש בהן המון ספרים זה בהחלט מוסיף אבל המראה יהיה מסודר ויפה גם אם לא תלכו עד כדי כך רחוק.

תכנון ועיצוב: גיא עזריאלי, צילום: שי אפשטיין

אביזרים: גלי ליבנה, שטיח: צמר שטיחים יפים

תשאירו קצת אוויר לנשימה

ברוב המקרים אשתדל לא למלא את כל המדפים בספרים מקצה לקצה, אלא למלא רק חלק מהמדף ולהשאיר קצת מקום לאוויר וגם לחפצים דקורטיביים. שימו לב שאתם מתחילים את שורת הספרים לפעמים מימין ולפעמים משמאל, כדי ליצור מראה מאוזן משני הצדדים, אחרת כשתסתכלו על הספרייה מרחוק תיווצר אשליה שהיא נוטה לצד אחד. אם הספרייה כבר עומדת להתפוצץ מרוב ספרים אז יכול להיות שעדיף להוציא חלק מהם החוצה. אפשר לאחסן קבוצות ספרים בארונות סגורים אם יש לכם שטחי אחסון נוספים ואפשר גם לשקול למיין את הספרים ולתרום חלק מהם כדי לפנות קצת מקום.

תכנון ועיצוב: הרשאגה שטרנברג אדריכלים, צילום: שי אפשטיין

שטיח: צמר שטיחים יפים

נקודות חן של אביזרים משלימים

השתמשו באביזרים ליצירת אתנחתות קלילות בין שורות הספרים, זה יוצר מראה מאוזן שנעים להסתכל עליו ומסייע במניעת תחושת כבדות שספריות גדולות ועמוסות יכולות לייצר בחלל שאינו גדול במיוחד. השתדלו להימנע ממיקום של חפצי נוי אחד ליד השני, כדי שלא יתקבל מראה של תצוגת מדפים בחנות אקססוריז, לכן אני אוהבת למקמם בין לבין הספרים ולאזן בין השניים. בחרו אביזרים לפי טעמכם האישי, אפשר להשתמש בעציצים, בפסלים, בכלים, במסגרות לתמונות ובמזכרות שאספתם לאורך השנים. השמים הם הגבול, רק חשוב לזכור את השפה העיצובית של החלל, את הצבעים והחומרים שמאפיינים אותו ולנסות להשלימם בעזרת האביזרים.

צילום: טל ניסים

קחו צעד אחורה

כשאנחנו מסדרים את הספרים נורא קל ללכת לאיבוד במראה של הדברים מקרוב, אבל חשוב להסתכל על הספרייה גם כמכלול ולבדוק מה קורה בצד ימין לעומת שמאל, מה מצב המדפים הגבוהים לעומת הנמוכים, האם מתקבל מראה מאוזן ונעים לעין שממלא יפה את החלל הנתון או שצריך לשחק קצת עם המיקומים של החפצים. מעבר למראה הספציפי של כל מקבץ ספרים ואביזרים, צריך לבחון את המראה של הספרייה ממרחק של כמה צעדים, כלומר מהמרחק שבדרך כלל נראה אותה כשאנחנו עוברים בחלל או שוהים בו. אחרי שסידרתם כמה מדפים, קחו שלושה-ארבעה צעדים אחורה ותסתכלו על התמונה הכללית כדי שתוכלו לדייק את הסידור ואז להמשיך הלאה.

תכנון ועיצוב: מאיה שינברגר, צילום: שי אפשטיין

אביזרים: פה נורמל, ארט גלריה לריהוט, שטיח: תמר ניקס

עומד או שוכב?

במקרה של ספרים גדולים בעלי נוכחות, כמו ספרי עיצוב ואמנות, כדאי לשקול להשכיב אותם במקום להציבם כמו יתר הספרים. זה שובר את המראה האנכי של שורות הספרים ומאפשר לאוורר קצת את המראה הכללי. אני ממליצה לא לשים יותר משניים-שלושה ספרים כאלו אחד מעל השני, ערימה גבוהה מדי תראה מוזרה ומגושמת וספר אחד, בהנחה שהוא לא עב כרס בצורה מיוחדת, יראה מסכן ובודד. הרבה פעמים מעל ערימה כזו אני מניחה אביזר דקורטיבי כלשהו, זה יוצר שכבתיות מאוד אסתטית ופינטרסטית.

צילום: טל ניסים

שימו לב לגודל של האביזרים

שלא יתנגשו בתקרת המדף ויראו דחוסים בתוכו, הקפידו להשאיר כ-3 ס"מ מכל צד של הפריט, אם הכלל הזה לא מתקיים עבור אביזר מסוים אז רצוי למצוא לו מקום אחר בחדר. במקרה של חפצים קטנים רצוי לא להשאיר להם רווח גדול מדי כי הם ילכו לאיבוד בספרייה הגדולה, לכן רצוי להניחם על ספר גדול שוכב או לחילופין - להצמיד כמה חפצים קטנים זה לזה ליצירת מקבץ חביב ומקורי.

תכנון ועיצוב: סטודיו פגי-למפרט, צילום: ליאור שניידר

אביזרים: SETI

כמו חיילים

כדי שיתקבל מראה מסודר הספרים צריכים לעמוד ישר על המדף, כמו חיילים. אם הם לא יציבים ומתחילים לקבל איזשהו אלכסון או שהם נופלים אז כדאי להיעזר בתומכי ספרים. אפשר לשלב כאלו שכמעט בלתי נראים אם בא לכם ללכת על מראה מינימליסטי או לבחור בדגמים דקורטיביים שמשתלבים עם השפה העיצובים של האביזרים בחלל. בנוסף, האביזרים עצמם יכולים לשמש כתומכי ספרים, פשוט הצמידו אותם לשורת הספרים והרי לכם - שתי ציפורים במכה אחת.

תכנון ועיצוב: סטודיו פגי-למפרט, צילום: ליאור שניידר

אביזרים: SETI

* זה המקום להגיד תודה לכל האדריכלים והמעצבים שסמכו עלי בימי צילום הפרויקטים שלהם, לצלמים על תמונות נהדרות ועל שיתוף פעולה פורה וגם לחנויות שמספקות לנו אביזרים יפים (קרדיטים הספציפיים מתחת לכל תמונה).

© 2020 by Ofri Paz, OhsoFRee. Proudly created with Wix.com.

עופרי פז | עיצוב פנים וכתיבת תוכן