טיפים וטריקים לארגון של חיי היומיום


לאחרונה השתתפתי בסדנת בולט ג'ורנל של המותג המקסים Soulandpaper בבית החדש לבלוגריות שפתחה יונית צוק "הבלוגריסטית". אני קצת מתביישת לספר שכשרחל פנתה אלי לראשונה לגבי הערכה החדשה שלה אפילו לא ידעתי מזה בולט ג'ורנל ולא הייתי בטוחה עד כמה זה שימושי עבורי. כבר מזמן שעברתי להשתמש בלוח שנה דיגיטלי בלבד (הספיקה לי תקרית אחת בה יומן הנייר לא היה מסונכרן עם היומן הדיגיטלי והייתי צריכה לעשות שמיניות באוויר כדי לסדר את היום שלי מחדש) ואני כבר כמעט לא משתמשת במחברות פיזיות כדי לכתוב רעיונות ומחשבות.

למה בעצם? שמחה ששאלתם! אני מסתובבת הרבה בין פגישות ואוהבת לדעת שכל הדברים שלי איתי כל הזמן, יחד עם זאת אני לא אוהבת להיסחב עם תיק כבד ולכן התחלתי לאט לאט לרוקן את התיקים מכל מה שאינו הכרחי. כך עברתי באופן כמעט מלא למוצרים דיגיטליים שימושיים שעזרו לי לסדר ולארגן את היומיום שלי.

לשימושכם, הנה רשימת הכלים הדיגיטליים שעוזרים לי מדי יום לסנכרן את כל העיסוקים שלי ולארגן את יום העבודה ולא פחות חשוב, את החיים:

לארגן את התמונות - Google Photos

כלי שאני משתמשת בו כבר הרבה זמן לארגון, לאחסון ולגיבוי של התמונות. גם האתר וגם אפליקציה נוחים מאוד, אוהבת במיוחד שהם מסודרים באופן כרונולוגי שמקל עלי מאוד כשאני מחפשת תמונה ספציפית. מעבר לזה החלק הכי טוב זה התיקיות! אני מחלקת את התמונות לתיקיות לפי נושאים, למשל כל התמונות של פרויקט או לקוח ספציפי יכנסו לתיקייה מתאימה וכל התמונות שצילמנו בטיול האחרון לבודפשט קיבלו תיקייה ייעודית. בכל תיקייה אני מאחדת את כל התמונות הרלוונטיות, אלו שצילמתי במכשיר הנייד, אלו שצולמו במצלמה וגם תמונות ששלחו לי בווטס אפ. זה מאוד מקל שכל התמונות מחולקות לפי נושאים ועוזר להגיע לתמונות הרלוונטיות לפי הצורך.

למעמיקים - בבלוג של חן יאקה-שומרון פורסם פוסט מפורט ומעמיק על השימושים של אפליקציית התמונות, מומלץ להיכנס ולקרוא.

לארגן את המייל - Streak for Gmail

אגלה לכם סוד אישי קטן - לחצי השני שלי יש אובססיה קלה לסדר ולארגון בכל מה שנוגע למכשירים דיגיטליים. מה זה אומר? שעל הדסק טופ צריכים להופיע רק אייקונים הכרחיים, שהקבצים מסודרים באופן קפדני לפי תיקיות ושתיבת המייל הנכנס, כלומר ה-Inbox, צריכה להכיל את כמות המיילים המינימלית הדרושה. חייבת להודות שאני נדבקתי במחלה וכשהאינבוקס שלי עמוס בערמות של מיילים אני מרגישה שגם הראש שלי מבולגן וזה מקשה עלי לתעדף את המשימות שלי.

לשמחתי החצי השני הוא אדם של מעשים ולא רק של תאוריות ולכן הוא נוהג להכיר לי תכנות וכלים שימושיים כמו התוסף הזה שמתממשק עם הג'ימייל שלי. בנוסף לעובדה שהוא מאפשר לראות מי פתח את המיילים שלי ומתי (Big brother IS watching) ולאפשרות לתזמן מיילים לשעה ספציפית, הוא עוזר לי בעיקר בחלוקה של המיילים שנכנסים לתיקיות ועל הדרך לרוקן את האינבוקס. כך למשל עבור כל פרויקט, פוסט או כתבה אני יוצרת תיקייה חדשה ולשם מעבירה את כל המיילים הרלוונטיים שמצטברים. בתוך התיקייה ניתן לייצר חלוקות נוספות כמו מיילים שממתינים לתשובה, חומרים שהתקבלו וכולי.

לארגן את ההשראות מרחבי הרשת - OneNote

אני כל הזמן מחפשת רעיונות חדשים והשראות ובמשך היום נתקלת בכל מני קישורים מעניינים, בתמונות ובסרטונים שיכולים לעזור לי בהמשך לקראת פוסט חדש, שירות חדש שאני משיקה או כתבה שאני עובדת עליה. כדי לרכז את כל אלו במקום אחד אני משתמשת בתכנה הזו של מייקרוסופט.

התכנה מחולקת לתיקיות שנקראות "מחברות", בכל מחברת ניתן לפתוח תתי קטגוריות ולכל אחת כזו אפשר לייצר דפים רבים. למה זה משמש? אצלי למשל יש מחברת לבלוג, מחברת לפרויקטים בתחום התוכן, מחברת לפרויקטים בתחום העיצוב, מחברת אישית ומחברת נוספת שמשותפת לי ולחצי השני שלי. במחברת של הבלוג פתחתי תתי תיקיות לנושאים שונים - תיקייה לעמוד הפייסבוק שלי, לרעיונות לפוסטים חדשים, לרעיונות לשיתופי פעולה וכולי. בתוך תיקיית הנושאים לפוסטים אני פותחת עמוד חדש לכל נושא ולשם מעבירה את כל הרעיונות, החומרים והקישורים הרלוונטיים. אם מדובר למשל במדריך סטיילינג, אז לעמוד הרלוונטי אני אעתיק את הקישורים של המוצרים שאני רוצה לעשות מהם לוח השראה וכותבת התחלות של טקסטים ותכנים שאחר כך מתארגנים יחדיו לפוסט שלם.

לארגן את הרעיונות - Google Keep

אף פעם אי אפשר לדעת מתי יצוץ בראשנו רעיון חדש, לכן אנחנו צריכים כלי שיאפשר לנו לרשום את הרעיונות ברגע שהם עולים, בכל זמן ובכל מקום. מה הדבר היחידי שנמצא איתנו כל הזמן? הטלפון כמובן! אחת האפליקציות הכי שימושיות עבורי היא זו של גוגל, שמתפקדת כמו פנקס קטן ונאמן. אפשר לרשום בה רעיונות ומחשבות, לעשות בה רשימות תיוג וגם תזכורות. אני משתמשת בה כדי לרשום הערות בזמן פגישות בשטח, רעיונות שעולים לי כשאני בסידורים או באוטו (רק ברמזור, כמובן) וגם מכינה בה טיוטות של טקסטים לפני שעולים לרשתות חברתיות.

למרות כל זה, למוצרי נייר יש עדיין פינה חמה בלב שלי. במיוחד לכאלו שמאפשרים לי גמישות והתאמה אישית, כמו הערכה של Soulandpaper. אם אתם לא מכירים את רחל ואת המותג שהקימה, הנה ציטוט שלה מהמפגש הקודם שלנו:

"הערכה נולדה מתוך מטרה לעשות סוויץ' לאנשים שרוצים ליצור, אבל מתקשים כי הם "לא מוכשרים" או "לא יודעים איך". הערכה מגיעה קומפלט, שלמה עם כל המרכיבים הדרושים, כל אחד עושה את הבחירות שלו מתוך מגוון האפשרויות, אבל לא משנה מה יעשה ומה יבחר, התוצאה תהיה מוצלחת. זה זמין וקל ולא צריך לעבוד קשה בשביל זה. חשוב לי לחדד את ההבנה שעל מנת לקבל משהו מעוצב ויפה אתה יכולה להיות אדם "רגיל מן השורה" ולאו דווקא מעצב או מומחה לתחום."

בולט ג'ורנל הוא למעשה מחברת שכל אחד יכול להתאימה לצרכים שלו, אפשר לחלק אותה לפי חודשים, שבועות או ימים, להתחיל אותה בספטמבר, בינואר או בכל חודש אחר ולחלק את הדפים לכל מני סוגים של רשימות שיקלו עליכם בארגון היומיומי.

כל זה הופך לעוד יותר שווה וכיפי כשהיומן יפה ומעוצב. זה עושה את כל ההבדל כשפותחים יומן מקושט ומושקע לעומת אחד סטנדרטי ונטול אישיות. אני יודעת מה עובר לכם בראש עכשיו, שאין לכם את הזמן או את היכולה לקשט את היומן. אז תאמינו לי שבזכות הערכה של רחל זה מאוד פשוט. אתם יכולים לראות לפי היומן שלי שהכל מבוסס על גזירה והדבקה ומינימום של קישוט ידני.

את הכריכה והדפים הראשונים של השער (המפתח, תוכן העניינים ולוח התכנון השנתי) הספקתי לעשות במסגרת הסדנה, זה לקח כשעתיים פלוס מינוס. אם יש לכם הזדמנות להגיע לסדנה אני מאוד ממליצה, הישיבה לצד אנשים אחרים, שכל אחד מהם משתמש בערכה מעט אחרת, יוצרת הפריה הדדית מאוד נעימה ומובילה לתוצאות יפות ויצירתיות במיוחד. שמחתי מאוד להשתתף בסדנה יחד עם בלוגריות מוכשרות וזה היה מקסים לראות איך כל אחת מתרגמת את הבולט ג'ורנל שלה לשפה האישית שלה.

במהלך הסדנה התאהבתי כל כך בערכה וביומן שנוצר לו מעמוד לעמוד ולכן החלטתי שאני מקדישה לנושא עוד כמה שעות וממשיכה אותו בבית כדי שאוכל באמת לשלבו בחיי היומיום שלי. לכן באותו סוף שבוע הוצאתי מהמגירה את הטושים, צבעי העפרון, הדבק, המספריים והערכה והמשכתי לעצב את היומן שלי. ממליצה גם לכם להקדיש כמה שעות מתוך השבוע לעצמכם, שמתי לי מוזיקה, נרגעתי, נהניתי ויצרתי משהו שימשיך לשמש אותי לאורך זמן.

לפני שהמשכתי לעצב עמודים חדשים, עצרתי לרגע לחשוב כיצד יהיה לי הכי נוח לסדר כל חודש וכל שבוע ומה באמת יעזור לי לעשות סדר בכל הפרויקטים שלי. החלטתי שכל חודש יקבל שער ולצידו עמוד רשימות למשימות כלליות שאני רוצה להשלים החודש. כל שבוע קיבל כפולת עמודים, מימין תבנית שהדפסתי שמחולקת לימים עם מקום לרשום משימות ותזכורות ספציפיות לכל יום, ומשמאל חלוקה ידנית שעשיתי לפי סוגי המשימות שלי - בלוג, כתבות, תכנים ופרויקטים. כך לכל משימה יש את המקום שלה ואני יודעת לתעדף ביניהן.

אז כן, הבולט ג'ורנל שלי גרם לי להתאהב מחדש במוצרי הנייר, השקעתי בו לא מעט זמן ומחשבה וכבר שבוע שלם שהוא צמוד אלי במהלך יום העבודה. לצידו המחברת שלי, גם אותה הכנתי במסגרת סדנה אצל רחל והיא מוקדשת כל כולה לאתר ולבלוג שלי. יש בה כבר הרבה רעיונות חדשים, כדאי לכם להמשיך לעקוב. ;)

ממליצה מאוד לעקוב אחרי עמודי הפייסבוק והאינסטגרם של Soulandpaper, תמצאו שם הרבה השראה ורעיונות יצירתיים לשימוש בערכה המגניבה.

© 2020 by Ofri Paz, OhsoFRee. Proudly created with Wix.com.

עופרי פז | עיצוב פנים וכתיבת תוכן