ב' זה ביחד


לפני שהרחבנו את מרחב המחייה שלנו ועברנו דירה לגבעתיים, חלקנו החצי השני שלי ואני דירת 2 חדרים ברחוב שינקין בתל אביב. היא היתה קטנה ומתוקה ונהנינו ממנה למשך שש שנים טובות. כשהרגשנו שאנחנו צריכים קצת יותר אור, אוויר ומרחב והתחלנו לפזול לכיוונים של דירות גדולות יותר, גם מחוץ לעיר, אני זוכרת שהיה בנו רגע של חשש מהתרחבות החלל. הדבר העיקרי שאהבנו בדירה ההיא היה שאנחנו יכולים להיות בקשר עין מכל פינה, מהמטבח לפינת העבודה ומפינת האוכל לחדר השינה. כך גם כשכל אחד מאיתנו היה עסוק בשלו, עדיין הרגשנו שאנחנו כל הזמן ביחד.

עכשיו אנחנו בדירה גדולה יותר, פינת העבודה עברה לחדר משלה, המטבח בחלקו סגור לחלל הציבורי, כמו בדירות ישנות רבות, ואנחנו מוצאים את עצמנו לפעמים נודדים בין החדרים כדי להיות ביחד, גם אם כל אחד מאיתנו עושה באותו רגע משהו אחר. לכן, בחרתי להקדיש את האות ב' למושג ביחד, כי חלוקת החללים שלנו והאופן שבו אנו מעצבים אותם יכולים לאפשר לנו לבלות יותר זמן ביחד, עם בני הזוג שלנו, עם הילדים, עם האורחים ואפילו עם בעלי החיים.

הבסיס הוא אורח החיים שלכם, או זה שתרצו ליצור

כשאני מתחילה לתכנן את חלוקת הפנים בדירה, אני קודם כל צריכה לדעת מהם ההרגלים של בעלי הבית. זה הבסיס להכל וזה מה שמכתיב את הקשר בין הפונקציות השונות, האם הן קרובות זו לזו או רחוקות, האם צריך לחלק ביניהם באמצעות קיר או שאפשר ליצור חלל פתוח.

למשל עבור משפחה עם ילדים קטנים נעדיף שחדר ההורים יהיה קרוב יחסית לחדרי הילדים, לעומת זאת אם הילדים כבר בגיל ההתבגרות אז רצוי ליצור יחידה אחת להורים ואחת נפרדת לילדים, שכבר זקוקים לעצמאות.

במקרה של פינת עבודה אצטרך לדעת למשל כמה אתם משתמשים בה, האם אתם עובדים מהבית או שהמחשב משמש בעיקר לשעות הפנאי, האם אתם זקוקים לשקט כשאתם עובדים או שאתם דווקא מעדיפים להיות חלק מההתרחשות במרכז הבית.

דוגמה נוספת היא פינת המשפחה, משפחות מסוימות כלל לא יזדקקו לה כי הילדים מבלים בסלון או בחדריהם הפרטיים. משפחות אחרות חייבות פינה כזו כי הם אינם מעוניינים למקם טלוויזיה, פלייסטיישן ושאר ירקות בסלון, שמשמש למטרות אירוח בעיקר. כאן יכולה להיות התפצלות נוספת - האם ההורים רוצים שפינת המשפחה תהיה חלק מהחלל הציבורי כדי שיוכלו "לשים עין" על הילדים, או שהם מעדיפים לתכנן להם חדר משחקים שניתן לסגור בו את הדלת ולתת למבוגרים קצת שקט? הכל לגיטימי, זה מאוד תלוי בכם, ברצונות שלכם ובהרגלים הקטנים של היומיום שלכם.

את ההחלטות הללו אתם יכולים לבסס על אורח החיים הנוכחי שלכם, במידה ותרצו לשמר אותו, או דווקא על הרגלים חדשים שתרצו ליצור עבורכם ועבור בני משפחתכם.

פינת עבודה שביצעו דני הנקר בה עשיתי סטיילינג לצילום, צילום: הגר דופלט

קשר עין

הבסיס של תחושת הביחד אליה אני מתכוונת היא היכולת של בני הבית ליצור קשר עין האחד עם השני, גם אם אינם יושבים יחד באותו מקום, למשל אם אחד במטבח והשני בסלון או אם אחד בפינת המשפחה והשני בפינת האוכל. הבסיס שהבהרנו בהגדרת הצרכים יעזור לנו להבין מהן הפונקציות שביניהן נרצה לחבר ומהן אלו שנעדיף להפריד לחדרים.

קשר עין ושיח נוח, שיכול להיווצר בעקבותיו, יכול להתקיים גם במפלסים נפרדים, למשל בעזרת קומת גלריה או גשר המשקיפים לכיוון הקומה התחתונה. הפתרונות הללו הם בעיני הקסם של התכנון, שמאפשר להגדיר כל פונקציה בפני עצמה מצד אחד וגם לטשטש את הגבול ביניהן מצד שני.

חלוקה אלטרנטיבית

כשאני מדברת על חלוקה אלטרנטיבית הכוונה היא לכל אלמנט שיוצר חלוקה ויזואלית של החלל, שאינו קיר המתנשא מהרצפה ועד התקרה. זה יכול להיות קיר נמוך, מחיצת זכוכית, קיר משרבייה, מחיצה מאווררת מעץ או ממתכת, ספרייה או פרגוד. אלו ועוד אלף ואחד פתרונות יצירתיים אחרים יכולים להחליף את הקיר הסטנדרטי ולאפשר לכם להנות מהטוב שבכל העולמות ולהיות ביחד ובנפרד בו זמנית. כשתרצו להרגיש ביחד כל שתצטרכו לעשות זה להרים את העיניים או לקום מהכיסא וכבר תרגישו אחרת לגמרי. סוג החלוקה בין החללים תלויה גם היא, כמובן, בכם וברמת הפרטיות או הפתיחות שתרצו ליצור, יחד עם הסגנון העיצובי של הבית.

כיורים זוגיים מושלמים מהאתר Rebecca Judd Loves

קצת על זוגיות

לא יודעת מה אתכם, אבל אנחנו מהזוגות המעצבנים האלו שרוצים להיות כל הזמן ביחד. לכן כשיום אחד אתכנן את הבית שלנו, אני יודעת שאקח את זה בחשבון ואתכנן לנו בחדר הרחצה שני כיורים זה לצד זה ואת המטבח אשתדל לתכנן כדי שלשנינו יהיה מקום לעבוד בו זמנית, כי הכי כיף לבשל ביחד! בחדר העבודה כבר כיום יש לנו שתי עמדות כי היתה תקופה ששנינו עבדנו מהבית ואשמח לשמר את זה גם בבית הבא שלנו, בתקווה שיהיה לנו מספיק מקום לזה.

זה מאוד פשוט - אם מתכננים את החללים כך שניתן להשתמש בהם בו זמנית, אז התוצאה היא שתבלו יותר זמן יחד. זה נכון גם לתכנון משפחתי וגם לתכנון זוגי. אם תתכננו אי גדול במטבח שהילדים יכולים לשבת לצידו בזמן שאתם מבשלים אז הרווחתם עוד כמה דקות של שיחה ביחד. אם תכננתם את משטח העבודה במטבח כך שהוא פונה לכיוון חלל האירוח אז קיבלתם עוד הזדמנות לשוחח עם האורחים שלכם בזמן שאתם מארגנים את האוכל להגשה. ואם מיקמתם פינת ישיבה קטנה בחדר השינה שלכם אז נפתחה בפניכם אפשרות לזמן איכות זוגי, רק שניכם יחד. אלו הדברים הקטנים שיעזרו לכם לאהוב את הבית שלכם ולתפוס את רגעי הקסם הקטנים של היומיום.

צילום: טל ניסים

ואיך בעלי חיים קשורים לזה?

אנקדוטה קטנה לסיום - יש ללואי שלנו מיטה שמוגדרת כ"מקום" שלו. לשם המאלף לימד אותו ללכת כשהוא צריך ביטחון, שם הוא מקבל ליטופים, אהבה וחטיפים, תמיד. אמנם הוא מרגיש חופשי בכל הבית, אפילו על הספה, אבל זה המקום שהוא רק שלו. אחרי האילוף היינו צריכים להחליט איפה ממקמים את המיטה והחלטנו להשאיר אותה בסלון, במקום שניתן לראות מהסלון, מפינת האוכל, מהכניסה וגם מהמטבח. כך אנחנו יכולים להשגיח עליו וגם הוא יכול לראות אותנו, כולם מרוויחים. אז שוב חזרנו לאותה נקודה - מיקום במרחב + קשר עין = ביחד.

לפוסט הקודם בסדרה - א' זה אחסון

© 2020 by Ofri Paz, OhsoFRee. Proudly created with Wix.com.

עופרי פז | עיצוב פנים וכתיבת תוכן